Eton College, UK
University of Cambridge, UK
Engineering
Petrohrad, Rusko
dmitry@lubyako.com
V Evropě je jen málo vysokých škol, kde je inženýrství vnímáno jako celek, nikoli jako strojírenství, statika, elektrotechnika a jiné oddělené obory s vlastní fakultou a vlastním programem. Jednou z nich je Cambridge. Pro inženýrství mě původně nadchla kosmonautika, ale také jsem věděl, že nechci zůstat u jediného oboru, a proto byla Cambridge pro mě správnou volbou.
Na Cambridge jsem nastoupil z anglické internátní SŠ, kde každodenní život nebyl příliš odlišný. Během studia jsem absolvoval dvě výzkumné stáže i roční výměnný pobyt na CentraleSupélec u Paříže a změnil jsem směr z kosmonautiky a letectví na obor, o kterém jsem před nástupem na VŠ vůbec nic nevěděl: Information and Computer Engineering. Tento pojem nemá kanonický překlad do češtiny ani do žádného jiného jazyka; vlastně existuje především na Cambridge. V něm jde obecně o automatické zpracování dat, tedy teorii řízení, zpracování signálů i umělou inteligenci. Právě v oblasti umělé inteligence a machine learning bych se chtěl uplatnit po absolvování studia v roce 2022.
Českým středoškolákům, kteří chtějí studovat ve Velké Británii, bych dal několik rad:
Přemýšlejte dobře a s předstihem o tom, jak budete (pro české poměry extrémně drahé) studium financovat. Existují různá stipendia (nejen od Nadace The Kellner Family Foundation), ale kvůli různým termínům žádostí atd. se vyplatí v tom mít přehled cca 18–24 měsíců před plánovaným nástupem na VŠ.
Vybírejte si univerzitu podle oborů, které nabízí, a podle jejich přesného obsahu. Obory, které mají na různých VŠ stejný název, nemusí mít skoro nic společného. Na mé SŠ v Anglii nám dokonce radili obvolávat vysoké školy, pokud jsme nějakou informaci o jejich programech nenašli na jejich webových stránkách.
2024 © THE KELLNER FAMILY FOUNDATION