Proč světovým žebříčkům univerzit dominují anglofonní země? Nabízí se různá vysvětlení, především dominance anglického jazyka v akademickém světě, ale také vysoké školné umožňující lepší financování. Francouzi však mají jasno: žebříčky, které byly původně vynalezeny Američany, prostě diskriminují jiné země kvůli tomu, že jsou jejich vysoké školy menší a specializovanější. Země, kde mají mnohé vysoké školy úzké zaměření, nikdy na vrchní pozice nedosáhne. V tomto má Francie problém: francouzský systém vysokých škol je jako celek silný, některé jeho školy jsou světoznámé ve svém oboru, ale neexistuje v něm analog Oxfordu nebo Cambridge. (Středověká Pařížská univerzita neboli Sorbonna byla v roce 1970 po více než osmi stech letech své existence rozdělena a právně zanikla; dnešní Sorbonna je jen její částí.)
Žebříčky jsou vlivné a univerzitám (bohužel?) nezbývá nic jiného, než se na ně adaptovat. Francouzské řešení je prozaické: slučovat malé školy do velkých univerzit. Jedním z mnoha míst, kde tento proces probíhá, je plošina Saclay (plateau de Saclay) v jihozápadní periferii Paříže. Různé vysoké školy a vědecké ústavy se sem stěhují ze samotné Paříže už od poválečných let, ale teprve v roce 2006 přijala vláda plán, podle kterého zde má vzniknout francouzské Silicon Valley. V roce 2014 zde byla zřízena Pařížská univerzita v Saclay (Université Paris-Saclay). Jejím cílem je právě reprezentovat Francii v prvních deseti pozicích světových žebříčků, a to sloučením různých více nebo méně specializovaných škol a ústavů plošiny. Dle tzv. Šanghajského žebříčku je již teď čtrnáctá ve světě. Navíc je první v matematice – prý tedy předčila i Cambridge. Významnými členy projektu jsou například bývalá Univerzita jižní Paříže (Université Paris-Sud), od které má Saclay svou prestiž v matematice a fyzice, Pařížská vysoká obchodní škola (HEC Paris), École Normale Supérieure Paris-Saclay, a CentraleSupélec. Také v Saclay sídlí nespočet firem.
Jak vypovídá její jméno, samotná CS také vznikla sloučením malých škol, zejména Centrální školy v Paříži (École Centrale de Paris) a Vysoké školy elektrotechnické (École supérieure d’électricité, zkráceně Supélec). Supélec sídlí v Saclay od 70. let, zatímco Centrale se tam přestěhovala z Paříže v roce 2015. ECP a Supélec mezi svými absolventy čítají Gustava Eiffela, Louise Blériota a zakladatele společností Michelin, Peugeot, Bouygues, Air France, Schlumberger a Accor. CS je tedy druhou nejvýznamnější technickou školou Francie – první je mnohem proslulejší Polytechnická škola (École polytéchnique), která také sídlí v Saclay, ale Université Paris-Saclay nedávno opustila.
Oblast Saclay je velká a dělí se na několik částí. Hlavní z nich je plošina Moulon, kde se nachází i CS. Moulon je poněkud odlehlé místo, které se vyvyšuje sto metrů nad údolím potoku Yvette, jímž probíhá železnice do Paříže, podél které leží nejbližší obce. Před univerzitami zde byla jen farma. V tomto liduprázdném poli má během dvaceti let vzniknout univerzitní město. Na plošině nedávno byly nebo brzy budou otevřeny obchody, banka, mateřská a základní škola, hotel, restaurace a kadeřnictví. Do šesti let zde má být i metro na letiště Orly. Zatím je ale skoro všechno v plánech a několik tisíc studentů žije uprostřed staveniště, odkud jsou nejbližší supermarket, pošta nebo nádraží vzdáleny dva kilometry. Všem svým známým asi hrdě říkají, že studují v Paříži.
2024 © THE KELLNER FAMILY FOUNDATION