background image

Alžběta Janečková

Janečková Alžběta
Janečková Alžběta

Střední škola

Open Gate

Univerzita

University College London, UK, University of Oxford, UK

Obor

European Social and Political Studies

Rodné město

Mladá Boleslav

Kontakt

ElizabethJaneckova@hotmail.com

Absolventka gymnázia Open Gate v roce 2019

Multidisciplinární programy

Už od gymnázia, kde jsem měla možnost skládat mezinárodní IB maturitu, mě bavilo nahlížet na problémy z pohledu několika disciplín zároveň. Vybrala jsem si proto obor European Social and Political Studies na University College London a po jeho úspěšném zakončení pokračuji ve studiu mezioborového magisterského programu Migration Studies na University of Oxford.

4+1, ne 3+2

Narozdíl od klasického modelu tříletého bakalářského studia s navazujícím dvouletým magistrem můj bakalářský obor trval čtyři roky, protože obsahoval roční výměnný pobyt; magisterské obory naopak v Británii trvají zpravidla jen jeden rok.

V rámci čtyřletého bakalářského programu European Studies si každý student vybírá jeden až dva evropské jazyky, studuje s nimi spojenou kulturu a historii a tráví třetí ročník, tzv. „Year Abroad“ v zemích, kde se daným jazykem mluví. Pro mě byl tento rok (2021-2022) skutečně “evropský” – jako studentka francouzštiny a maďarštiny jsem se vydala na dva Erasmy do Štrasburku a do Budapešti, a po nich ještě na dvouměsíční stáž v Evropském parlamentu v Bruselu. Obor mě zaujal důrazem na jazyky, které jsou pro mě klíčem k pochopení kultur a zároveň základem pro vysněné povolání diplomata.

Od historie k migračním studiím: Z Londýna do Oxfordu

Skrze studium historie jsem se během bakalářského studia dozvídala o vzniku národnostně homogenních států ve střední a východní Evropě, jejich cestách k demokracii a o jejich bilaterálních i multilaterálních vztazích. Často přemýšlím nad tím, jak pracovat s historií, aby nás naučila lépe reflektovat a porozumět odlišnostem mezi národy. Pohled do minulosti pro mě není opakem pokroku, kterému fandím, ale věřím, že vyřešit si křivdy z minulosti otevře dveře další spolupráci v politické i ekonomické oblasti.

Ztělesněním těchto snů je město, ve kterém jsem studovala i stážovala – Štrasburk. Z hraničního města obehnaného systémem opevnění, které živilo armádu násobně početnější, než byla jeho populace, je nyní prosperující hlavní město Evropy. Sídlí v něm například moderní francouzsko-německá televize ARTE, kde jsem byla se skupinou kolegů z Evropského parlamentu na inspirativní exkurzi. V katedrále, o kterou se kdysi vedly boje mezi francouzskými katolíky a německými luterány, je dnes každou neděli jedno čtení německy a druhé francouzsky a univerzita s kampusy ve Francii i Německu má až desetinu mezinárodních studentů.

Myslím, že země střední a východní Evropy se ještě musí naučit podobně jako Štrasburk těžit z vzájemně obohacujících vztahů se svými sousedy a se zeměmi ve svém regionu a chci na tom pracovat. Během stáže na ambasádě v Budapešti (na jaře 2022) jsem se podílela na organizaci první debaty maďarsko-českých historiků, která se vydařila a ukázala velký zájem akademiků i veřejnosti o příležitosti k výměně názorů, zpřístupnění archivního materiálu, a naslouchání. Jeden budapešťský historik a archivář mi prostřednictvím mezinárodního projektu a výstavy Exiles, Migration Flows and Solidarity ukázal, jak jde například téma migrace zpracovat z historické perspektivy a ukázat tak veřejnosti, že migrace není jen problémem dneška.

Právě téma migrace mi od stáže v migračním oddělení Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) leží na srdci, a současná uprchlická krize k tomu jen přispěla. Ve své přihlášce na oxfordský magisterský obor Migration Studies jsem psala, že migraci nemusíme vnímat jen jako problém, ale především jako řešení. Dobře nastavená a konzistentní migrační politika může zmírnit dopad problémů, jako je stárnutí populace, nebo neobyvatelnost oblastí kvůli suchu.

Do magisterského studia na Oxfordu vstupuji s cílem naslouchat mezinárodní komunitě, která má s managementem migrace dlouhodobější zkušenosti než Česko, a dozvědět se více o tom, jak migraci zvládat efektivně s pomocí nejnovějších technologií, a zároveň humánně.

Moje články a napsali o mně

Všechny články