Devatenáctiletý Jan Hrebík z Valtířova u Ústí nad Labem absolvoval první semestr na University College Dublin. „Na studium v zahraničí jsem se připravoval od začátku střední školy. Na některé obory ani samé jedničky nestačí,“ tvrdí student, který se kromě oboru udržitelnosti v chemii věnuje celé řadě koníčků od sportu po jazyky.
zdroj: Český rozhlas - Radiožurnál
28. 12. 2021
2 minuty čtení
Myslím, že mi to pomohlo dost. Nejenže mám mezinárodní maturitu, ale také vím, jak se mám učit. Díky tomu jsem byl připraven na anglosaský styl vzdělávání: eseje, kritické myšlení a prezentační dovednosti.
V Česku nestuduji a nechci srovnávat, ale na studiu v zahraničí je dobré, že kromě tvrdých znalostí se učíte také dovednosti. University College Dublin si dává záležet na tom, aby připravila studenty do současného světa, moderní obory se věnují aktuálním tématům, jako je udržitelnost. Samotný odjezd do zahraničí je životní lekce. V Dublinu jsem zatím strávil čtyři měsíce a dozvěděl se toho o sobě hodně. Studium v zahraničí vás naučí překonat překážky, o nichž ani nevíte, že přijdou.
Z našeho gymnázia odešla asi polovina třídy, ale i mých přátel mimo školu odchází každým rokem víc. Největší překážkou studia v zahraničí je, aby to člověka vůbec napadlo. Je důležité, aby člověk podchytil tu myšlenku včas. Někde je třeba, aby na začátku střední školy věděl, kde chce studovat. Třeba do Ameriky se musí posílat známky za celé studium. Také je dobré si zjistit, co obnáší přijímačky v jednotlivých destinacích. A prozkoumat sylaby oborů – často odhalí, že jsou o něčem jiném, než by si člověk představoval.
Ne všemu se stále věnuji, ale spoustu koníčků se mi podařilo udržet. Mám prostor dělat atletiku, jsem aktivní v komunitě, i němčinu stále mám... University College Dublin navíc podporuje mimoškolní život. Vybízí k tomu samotný kampus, takové město ve městě, které vůbec nemám důvod opouštět. Mohu se naplno věnovat studiu i aktivitám. Univerzita je inovativní nejen v předmětech, ale také ve vybavení.
Jak náročné je najít bydlení a usadit se v Dublinu? Jaká omezení a naopak výhody plynou z online výuky? A jaké je v Dublinu jídlo a počasí? Poslechněte si celý rozhovor.
Devatenáctiletý Jan Hrebík z Valtířova u Ústí nad Labem absolvoval první semestr na University College Dublin. „Na studium v zahraničí jsem se připravoval od začátku střední školy. Na některé obory ani samé jedničky nestačí,“ tvrdí student,
Autoři | Vladimír Kroc, Tereza Škoulová
Foto | Český rozhlas - Radiožurnál
2025 © THE KELLNER FAMILY FOUNDATION