background image

Radek Šabatka

Střední škola

Mendelovo gymnázium Opava

Univerzita

New York University Shanghai, CN

Obor

Liberal Arts

Rodné město

Opava

Kontakt

radek.sabatka@nyu.edu

Libral Arts College 

Během svých studií na UWC Robert Bosch College v německém Freiburgu jsem se setkal se spoustou lidí ze všech koutů světa a pochopil jsem, že smyslem vzdělání není kráčet po předem určené cestě, nýbrž otevřít danému jedinci nové a dosud neprozkoumané horizonty. Jakmile jsem obdržel přijetí na New York University Šanghaj, neváhal jsem. NYU patří k nejlepším univerzitám na světě. Skoro každý zná NYU kampus v New Yorku. V Šanghaji se jedná o stejné studium, navíc obohacené o zkušenost z dynamicky rozvíjející se velmoci – Číny. 

Zabývám se politickou ekonomií. Jednoduše řečeno, popisuji a analyzuji vztahy mezi politickými institucemi, společností a ekonomikou. Například se věnuji výzkumu zabývající se příčinami a důsledky chudoby v Šanghaji, anebo charakteristikou post-komunistických režimů ve střední a východní Evropě. Protože NYU Shanghai je tzv. Libral Arts College, mám při studiu možnost věnovat se dalším oblastem jako například čínština, implementace moderních technologií do veřejného prostoru, a v neposlední řade také filozofie. 

Objevování Asie

Studium a život v Číně mi přinesl mnoho neočekávaných momentů. Vzpomínám si na svůj první den v Šanghaji. Nikdy jsem před tím nebyl v Číně. Všechno bylo nové a dosud mnou nepoznané. První týdny jsem se náhodně procházel ulicemi kolem našich kolejí a pozoroval vše kolem sebe. Naprosto mě fascinovalo jak Číňané „žijí“ v ulicích. Co přes den byla normální ulice plná aut se v noci změnilo na trh s vynikajícími Jian Bing (taková palačinka převážně oblíbená v Pekingu). Moje univerzita se nachází v samém srdci finanční čtvrti v Šanghaji mezi největšími mrakodrapy na světě. Byl jsem fascinován, že i přes tyto monumentální stavby, je tato univerzita relativně malá co do počtu studentů a také jakým „rodinným“ prostředím na vás zapůsobí. Čítá pouze okolo 1000 studentů. Každý se zná s každým. Nejvíce jsem si oblíbil pravidelné konzultace s profesory, které také potkávám v naší univerzitní kavárně, a tudíž vzdělaní není omezeno pouze na hodiny. U nás se prostě „neztratíte v davu“. 

Po studiu bych se na nějaký čas rád vrátil do České republiky. Jelikož budu promovat v lednu 2023, čeká mě minimálně půl roku, kdy bych chtěl využít svých nabytých zkušeností u nás „doma“. Určitě pomýšlím na magisterské studium, a posléze pravděpodobně i studium doktorandské. Obor zůstane stejný, politická ekonomie, konkrétně bych se chtěl zaměřit na vývoj v Číně a její dopady na Evropskou ekonomiku a politiku. 

Poznávejme svět

Jestli je jediná myšlenka, kterou bych chtěl vzkázat českým středoškolákům, tak je to tato: vzdělání nezačíná a nekončí pouze ve škole. Možnost vzdělávat se je všude kolem nás. A proto studium v zemi jiné, než je Česká republika, nabízí nespočet možností. Není to pouze o zlepšení cizího jazyka, ale hlavně o pochopení jiné mentality a kultury. Žít v jiné zemi vám dá možnost podívat se na svět pohledem toho druhého, a to je neskutečně cenné ve 21. století. Rozhodně nepodléhejte strachu a pocitu, že chcete být „doma“. Pokud máte tu možnost, vycestujte a poznávejte svět.  A závěrem, po pár letech v Číně už bych si nedokázal představit svůj život bez rýžovaru. Nebuďte na omylu, i když je jméno tohoto přístroje odvozené od rýže, dá se v něm uvařit tolik rychlých a skvělých jídel. Doporučuji každému!

Moje články a napsali o mně

Všechny články