background image

Nela Sedláčková

Naše stipendistka 2021 - 2024
Nela_Sedláčková
Nela_Sedláčková

Střední škola

Gymnázium Jiřího z Poděbrad, Poděbrady

Univerzita

University of St. Andrews, UK

Obor

Physics

Rodné město

Kolín

Kontakt

ns228@st-andrews.ac.uk

Zvídavost a touha pomáhat společnosti

Již od malička mě fascinovaly přírodní vědy. Věděla jsem, že je to směr, kterým se v budoucnu budu chtít vydat. Fyzika mě uchvátila svou snahou o popsání podstaty světa a vesmíru od nejvzdálenějších galaxií až po nejmenší částice. Na střední škole jsem se zúčastnila řady projektů, stáží a olympiád, které mě v tomto zájmu utvrdily. Fyzika naplňuje moji zvídavost a touhu pomáhat společnosti. Dnes si již neumím představit, že bych studovala jiný obor.

Hledání otázek

Univerzitu jsem si vybrala podle umístění na žebříčcích a kvůli okolní přírodě. V budoucnu bych chtěla pokračovat doktorským studiem nejlépe v oboru fyziky termonukleární fúze na vysoké škole buď v ČR, nebo jinde v EU. V následujících letech bych si chtěla sehnat relevantní studentskou stáž, která by mě na doktorské studium připravila. Nejvíc by mě zajímala organizace EUROfusion a reaktor JET ve Velké Británii. Můj sen je potom pracovat na velkém mezinárodním reaktoru, kde bych mohla přispět k vývoji bezpečné a ekologické energetiky, která má potenciál vyřešit světové klimatické problémy.

Pokud jde o obor termonukleární fúze, domnívám se, že by oboru nejvíce pomohla osvěta veřejnosti. Myslím si, že by o tomto potenciálním zdroji energie mělo mít povědomí více lidí a do výzkumu by se mělo investovat více peněz. Pokud jde o přístup k životu, věřím tomu, že je důležitější umět se ptát než umět odpovídat. Od malička jsme zvyklí na to, že máme hledat správné odpovědi, za které jsme pak odměněni. Myslím si, že hledání otázek vás nabádá k větší kreativitě a úspěchu než hledání odpovědí.

Českým středoškolákům bych vzkázala, že pokud mají pocit, že by ze studia v zahraničí dokázali vytěžit, co chtějí, měli by do toho rozhodně jít. Pro výběr univerzity se hodí žebříčky, ale důležité je i to, jestli chcete žít ve velkoměstě, nebo studentském městečku, volnočasové aktivity, kterých se na univerzitě můžete zúčastnit, atd. Mnoho studentů odrazuje malá úspěšnost u přijímacího řízení, ale tato čísla mohou být zavádějící, protože některé univerzity dokonce preferují zahraniční studenty.

Cenné zkušenosti

Po příjezdu na univerzitu v roce 2020 jsem nečekaně musela jít do karantény a přišla jsem tak o celý Fresher’s Week. Výuka v prvním semestru byla zčásti online a zčásti prezenčně a v druhém semestru pak zcela online. Z mého prvního roku na univerzitě jsem cítila jisté zklamání, ale teď mám pocit, že všechny ty potíže mi ve finále daly hodně cenných zkušeností.

V prvním ročníku jsem byla ubytovaná na malé koleji s cca 45 studenty, a jelikož se většina naší výuky odehrávala u nás na pokoji, dokázali jsme se dost sblížit. I přes rok studia v lockdownu jsem si našla kamarády z celého světa a rozhodnutí vydat se na univerzitu v zahraničí rozhodně nelituji.

Jedna věc, bez které bych se nedokázala obejít, je můj diář. Za poslední dva roky, kdy život neměl jasnou strukturu, jsem se naučila plánovat si každý den.