Tvorba prvních prvků ve vesmíru nebo sluneční erupce, které za krátkou chvíli uvolní obrovské množství energie. To je jen příklad témat, kterým jsem se věnoval v rámci aktivního výzkumu téměř po celou dobu studia na střední škole. Ale moje první střetnutí s fyzikou a astronomií začalo mnohem dříve, asi už v deseti letech po přečtení dětské knížky od Stephena Hawkinga a jeho dcery. Následně jsem se zapsal do astronomického kroužku a od té doby je můj život spřažen s těmito krásnými oblastmi vědy. Za ty roky se můj zájem a zvědavost jen prohloubila. Možná proto, že na každou zodpovězenou otázku, proč něco tak funguje, se objevuje minimálně jedna další. Možná i proto, že jsem začal vnímat i kde a jak fyzika pomáhá a jaké technologie a vedlejší produkty vznikají díky základnímu výzkumu v ní.
Svoje studium na Imperialu bych chtěl směřovat k tématu kosmologie. To mě zaujalo nejvíc kvůli tomu, kolik podoborů fyziky v sobě ukrývá. Od termodynamiky a kvantové mechaniky po obecnou teorii relativity. A také proto, že se snaží pomocí vědecké metody odpovědět na všem známé existenciální otázky, jako například jak vesmír začal nebo jak skončí. Dále bych chtěl v rámci studia do hloubky pochopit témata, o kterých si myslím, že budou do budoucna ovlivňovat i fyzikální výzkum, jako je AI. Obecně bych chtěl studiem získat potřebné nástroje, znalosti i osobní zkušenosti získané z přednášek nobelistů i každodenní komunikace se spolužáky z celého světa, abych měl dveře plně otevřené k takové budoucnosti, kterou si budu chtít vybrat.
Bez jaké věci bych se neobešel? Určitě bez lidí, kteří ve mě mají a měli neochvějnou důvěru a dlouhodobě mě podporují. Asi bych se nikdy v životě nedostal tam, kde jsem, bez tak důležité dlouhodobé stabilní podpory blízkých přátel a rodiny. I mnoho nobelistů zmiňuje institucionální a osobní dlouhodobou podporu jako klíčovou k průlomovým úspěchům, za které byli pak oceněni.
2024 © THE KELLNER FAMILY FOUNDATION