background image

Martin Bucháček

Náš stipendista 2012 – 2014

Střední škola

Gymnázium Luďka Pika, Plzeň

Univerzita

University of Cambridge, UK

Obor

Mathematics and Physics

Kontakt

buchacekm@gmail.com

Neopakovatelné genius loci

Už na střední škole jsem snil o studiu na univerzitě v zahraničí. Svou roli u mě hrála touha poznat nové prostředí, zájem o přírodní vědy a také mě inspirovali starší studenti, které jsem v době středoškolských studií potkával na nejrůznějších matematických a fyzikálních táborech. Volba nakonec padla na Trinity College na University of Cambridge; vedle světového věhlasu k mému rozhodnutí přispěl i její neopakovatelný "genius loci".

Ve čtyřletém programu jsem se zde věnoval aplikované matematice a teoretické fyzice - tyto obory zahrnují praktické disciplíny jako dynamiku tekutin (proč létá letadlo, i když je těžší než vzduch, a proč předpověď počasí většinou nevyjde na víc než 5 dní dopředu) i méně praktické jako kvantovou teorii pole (proč existuje tolik elementárních částic či co se vlastně stalo při velkém třesku a my tu jsme).

Zájemcům o studium v zahraničí rád poradím ohledně studia matematiky nebo přírodních věd na Cambridge a díky bohatým pracovním zkušenostem mimo univerzitní prostředí mohu současným studentům poskytnout informace o přechodu z akademie do soukromé sféry.

Martin Bucháček, stipendista projektu Univerzity

Supravodiče

Po dokončení studia na Cambridge jsem plánoval kariéru ve vědě a výzkumu a jako nejlepší jsem vyhodnotil nabídku na doktorské studium od technologického institutu v Curychu (ETH). V následujících čtyřech letech jsem se zde zabýval studiem interakcí magnetických polí v supravodičích: stručně řečeno se jedná o materiály schopné za určitých podmínek vést zcela bez ztrát elektrický proud. Takové materiály se dají využít například v superpočítačích, přístrojích magnetické rezonance nebo urychlovačích částic, jaké známe třeba z CERNu.

Cesta k algoritmům

Plány pět let staré jsou velmi často odlišné od plánů současných. Zájem o práci ve vědě u mě nepřetrval, odešel jsem tedy mimo akademii, a dodnes toto rozhodnutí vnímám velmi pozitivně. I mimo univerzitní výzkum existuje mnoho pozic, kde lidé se zaměřením na matematiku, informatiku nebo přírodní vědy využijí své technické dovednosti, a zároveň jsou součástí mnohem větší pracovní komunity. Při troše štěstí tak mohou přímo ovlivnit i to, jak fungují velké mezinárodní korporace.

V minulosti jsem pracoval jako:

  • konzultant ve společnosti Ernst & Young na projektech modelů řízení úvěrových rizik pro velké mezinárodní banky.

  • datový vědec ve farmaceutickém koncernu Novartis, kde jsem vyvíjel metody pro vyhodnocování úspěšnosti a efektivity reklamních kampaní.

Nyní pracuji ve firmě Circular Capital, kde vyvíjím algoritmy využívající umělou inteligenci pro obchodování na trzích s finančními deriváty v USA a v Evropě.

Rád se podělím o své zkušenosti

Zájemcům o studium v zahraničí rád poradím ohledně studia matematiky nebo přírodních věd na Cambridge a díky bohatým pracovním zkušenostem mimo univerzitní prostředí mohu současným studentům poskytnout informace o přechodu z akademie do soukromé sféry.

Moje články a napsali o mně

Všechny články