Vystudovat univerzitu v anglické Cambridgi, americkou Harvardovu univerzitu nebo třeba francouzské Sciences Po. To umožňuje nadějným a talentovaným českým studentům každý rok několik soukromých nadací. Bez jejich finanční pomoci by někteří na studium v zahraničí ani nepomysleli. A právě teď mají šanci se o příspěvky na školné i kapesné přihlásit.
zdroj: iRozhlas.cz
15. 01. 2024
3 minuty čtení
„Častokrát mi přijde, že na středních školách by lidi i chtěli do zahraničí, ale neví jak, nebo se bojí nebo jim to přijde moc složité. Já se snažím říkat, že to tak není, že i člověk jako já nebo kdokoliv, když zabere, tak se do toho zahraničí dostat může,“ říká pro Český rozhlas student Jakub Jandus (na titulním snímku).
Jakub vycestoval za robotikou až na Polytechnický institut do amerického státu Massachusetts. Eliška Freibergerová je zase medičkou na anglickém Oxfordu. Bez stipendia by si studium na takových školách dovolit nikdy nemohli.
Eliška Freibergerová
„Je to skvělá zkušenost, protože mi studium medicíny na Oxfordu umožnilo naučit se vidět spojitosti mezi informacemi, naučit se přemýšlet v kontextu, naučit se psát, napsali jsme za dobu mého studia spousty esejí,“ říká Eliška.
„Když se nacházím už v klinické části studia, tak zase velmi oceňuji to, že se učíme dobře komunikovat s pacienty a nejenom umět informace fakticky, ale taky je umět komunikovat. Za všechno toto své anglické univerzitě vděčím,“ dodává.
Jakuba i Elišku spojuje hlavně velké nadšení. Obory, které studují, je zajímaly už na střední škole. A právě to je základem úspěchu pro získání stipendia.
„Dokládají studijní výsledky, výsledky zájmových činností, třeba olympiád nebo středoškolských odborných činností a pak nám píšou vzkaz pro správní radu, proč by měla podpořit právě je,“ vysvětluje Tereza Bůžková, ředitelka nadace rodiny Kellnerových.
„Píšou nám esej, ve které říkají, čeho by chtěli ve svém oboru dosáhnout. A podmínkou pro podání žádosti jsou taky doporučující dopisy od někoho, s kým pracují a kdo je pro studium na univerzitě doporučí,“ popisuje.
O příspěvek na školné, na ubytování nebo třeba učební pomůcky se můžou středoškoláci hlásit právě teď. U nadace rodiny Kellnerových mají čas do 10. března.
„Může se přihlásit úplně kdokoliv, my se z pohledu kritérií díváme zejména na to, jak student prokázal, jak má o obor zájem a jestli v něm už má nějaké výsledky,“ říká.
„Co se týká finanční náročnosti, tak tam předpokládáme nějakou spoluúčast, očekáváme, že student nám řekne, jaké budou jeho celkové náklady, kolik mu přispěje rodina, kolik má ze svých úspor, z jiných zdrojů. Často mají studenti stipendia od školy nebo jiné nadace a my potom doplácíme rozdíl, může být různý, většinou se to pohybuje v řádech statisíců ročně, ale není výjimka, že poskytneme i milion,“ dodává.
Tereza Bůžková
výkonná ředitelka
Hodně studentů, kterým nadace pomáhá, jezdí do Velké Británie.
„Jejich podíl ale klesá, protože po brexitu se finanční náklady na studium v Británii výrazně zvýšily, takže teď nám studenti míří do Nizozemska nebo do Irska. Ale máme i studenty ve Spojených státech amerických, ve Švýcarsku, v Německu, ve Francii nebo v Rakousku,“ říká Bůžková.
Hlásit se teď studenti můžou o stipendium také u nadace Michaely a Zdeňka Bakalových. Jana Wittbergerová, která má stipendijní program na starosti, ale upozorňuje, že je důležité žádostem věnovat čas a začít s jejich přípravou v předstihu. Šanci má podle ní každý.
„Studenti se k nám hlásí z celé České republiky, ale převažují velká města jako Praha, Brno nebo Ostrava, my se proto snažíme oslovovat školy v regionech a šířit povědomí o možnostech studia v zahraničí a jeho financování. Naši stipendisté jsou koneckonců důkazem toho, že na Cambridge nebo Oxford se dá dostat i z malého města,“ ujišťuje Wittbergerová.
Zažádat o stipendium na příští akademický rok můžou teď starší studenti také třeba u Nadačního fondu Martiny a Tomáše Krskových.
Zdroj | iRozhlas.cz
2024 © THE KELLNER FAMILY FOUNDATION