Konzervatoř Brno
Royal Academy of Music, UK
Violin
Zlín
ad.music48@gmail.com
Díky velkorysé podpoře Nadace The Kellner Family Foundation jsem mohla v roce 2017 úspěšně vystudovat magisterské studium na Royal Academy of Music v Londýně v oboru hra na housle. Studium bylo dvouleté a značně mě posunulo dále, jak už po stránce hudebně umělecké, tak i pedagogické. Studium mně rozšířilo obzory v mnoha směrech a také jsem si spoustu věcí uvědomila, ať už se to týká výuky hudby v ČR, nebo v zahraničí.
Royal Academy of Music je považována za jednu z nejlepších na celém světě, a to opravdu právem. Během studia se mi naskytlo mnoho jedinečných koncertních a studijních příležitostí, o kterých by se mi před studiem mohlo jen zdát. Studovala jsem pod vedením špičkových umělců a pedagogů, kteří mě nejen hluboce inspirovali, podporovali, ale také mně pomohli si uvědomit, na čem bych měla zapracovat i nadále po studiu. Atmosféra na škole byla mnohdy velmi studijně intenzivní a napjatá. Každý student chtěl samozřejmě dosáhnout svého maxima ve svém oboru a tvrdě na sobě pracoval, nehledě na překážky v podobě časového nátlaku nebo nedostupnosti prostoru k cvičení na nástroj. Konkurence na škole byla na opravdu na vysoké úrovni.
Díky studiu a následné koncertní činnosti s tamními britskými orchestry jsem si uvědomila, že i když mě hraní v orchestru nesmírně baví, v orchestrální činnosti pro mě cesta nevede. Již od dětství mě totiž lákala pedagogická činnost, a tak jsem během studia i poté začala hojně vyučovat ve školách, navštěvovat různé masterclass, lekce jiných studentů s dalšími profesory, abych toho tzv. co nejvíce absorbovala a následně pak mohla předávat své poznatky a zkušenosti svým studentům.
Pracovní stáž na univerzitě na oddělení Junior Royal Academy of Music mi k tomu také velmi pomohla a umožnila mi poznat odlišný přístup k výuce, který jsem pak rozvíjela a uplatňovala i ve své pedagogické činnosti. Následné nikdy nekončící samostudium a obdržení licence k výuce houslí z této prestižní univerzity mi pomohlo se dále sebezdokonalovat, reflektovat na svou výuku a objevit další možnosti a nové techniky, které podporují inovativní přístup ve výuce. Být pedagogem je přece o stálém učení se něčeho nového!
Moje cesta přes koncertování a výuku vedla až do současnosti. Momentálně vyučuji studenty jak soukromě, tak na dvou školách – Queen’s University a Methodist College v Belfastu. Další výuka probíhá i na hudebních kurzech. Sama se neustále zdokonaluji ve hře na housle. Je to velmi důležitý předpoklad pro kvalitní výuku hudby. Koncertuji s britskými orchestry, v poslední době s Philharmonia Orchestra v Londýně a Ulster Orchestra v Belfastu, jejichž spolupráce mě velmi obohacuje a těší.
Všem studentům vřele doporučuji studium na zahraniční univerzitě! Spoustu se toho v oboru a o sobě naučíte. Ať už je to cizí jazyk – a to zcela zdarma, tak i navážete nová mezinárodní přátelství, poznáte spoustu odlišných kultur, pomůže vám to k větší samostatnosti, svobodě, kreativitě a možná začnete i jinak přemýšlet… Třeba dívat se na svět novýma očima? Na závěr otázka pro všechny, kteří jste to dočetli až do konce.
Bez čeho si myslíte, že se v životě neobejdu? Jak sami asi jistě dobře tušíte – no přece bez lásky k hudbě, ale v neposlední řadě pak bez toho nejdůležitějšího – rodiny a přátel, kteří mi pomohli krůček za krůčkem splnit moje nejen hudební sny.
2024 © THE KELLNER FAMILY FOUNDATION