Úspěšně absolvoval středoškolskou chemickou a biologickou olympiádu, gymnázium v Náchodě, potom soustředění pořádané Karlovou univerzitou spolu s VŠCHT, ale chtěl dál, nejlépe za hranice Česka. Zájem o obor a vůle studovat na prestižní zahraniční univerzitě přivedla gymnazistu z Náchoda Tomáše Hegera na britskou Cambridge. Přesně podle rčení, že kde je vůle, tam je i cesta.
zdroj: Novinky.cz
22. 02. 2024
3 minuty čtení
„Na soustředění jsem potkal vysokoškoláky, kteří měli zkušenost se studiem v zahraničí a také v Cambridgi. Viděl jsem, že jsou spokojení, a hlavně že je to realistické. To byl okamžik, kdy jsem se rozhodl zkusit to taky,“ vzpomněl Tomáš.
Kluk z Podkrkonoší přitom nepatří mezi jedince, jimž může pro většinu jeho vrstevníků finančně nedostupné studium financovat rodina. Otec je dopravním dispečerem, matka dětská lékařka. Brány univerzitního městečka ve stotisícové Cambridgi v severovýchodní Anglii otevřela dnešnímu studentu druhého ročníku prestižní univerzity podobně jako řadě ostatním talentovaným dětem z Česka Nadace rodiny Kellnerových.
Upřímně řečeno bez podpory Nadace bych v Cambridgi studovat nemohl. Náklady jsou po Brexitu poměrně vysoké. Moje studium ve Velké Británii vloni finančně podpořil také Královéhradecký kraj spolu s domovským Náchodem.
Tomáš Heger
Náklady na studium si přesto musí český student z části platit z vlastní kapsy. A není to žádná legrace. „Upřímně řečeno bez podpory Nadace bych v Cambridgi studovat nemohl. Náklady jsou po Brexitu poměrně vysoké. Moje studium ve Velké Británii vloni finančně podpořil také Královéhradecký kraj spolu s domovským Náchodem,“ říká Tomáš.
Nadace rodiny Kellnerových, jež pomáhá nadaným studentům s opravdovým zájmem o studovaný obor, Tomášovi hradí většinu školného. Zbytek Tomáš shání, kde to jenom jde, což profesoři z Cambridge kvůli odtrhování studentů od studia příliš rádi nevidí.
„Letos pomohla také Nadace Čechů žijících v Londýně a další menší nadační fondy. Část nákladů mi hradí rodina. Možnosti, kde žádat o podporu na pokrytí školného i nákladů spojených s životem v Británii, si vyhledávám sám,“ popisuje Tomáš.
Studovat chemii a biologii na Cambridgi považuje za efektivnější než v Česku, a to nejen kvůli neocenitelné jazykové praxi. Ne nadarmo se říká, že k dokonalému osvojení cizího jazyka je třeba minimálně pětiletý pobyt v příslušném jazykovém prostředí. „Považuji to za lepší, než kdybych chemii studoval v Česku. U oboru, který jsem si v Cambridgi vybral, mám mnohem větší pokrytí přírodovědných základů, přitom ale netrpí hloubka,“ míní Tomáš.
Tomáš Heger
Student odhodlaný studijní misi na Cambridgi zdárně ukončit, dnes ještě přesně neví, kam povedou jeho kroky bezprostředně po ukončení studia.
„Chci pokračovat ještě na doktorát. Nejsem ale úplně rozhodnutý, zda v Česku nebo v zahraničí. To záleží také na konkrétním zaměření, které nyní ještě nemám. Po doktorátu bych se ale určitě chtěl vrátit domů do České republiky a zde zúročit poznatky a vědomosti nabyté v zahraničí,“ tvrdí jeden ze zhruba dvaadvaceti tisíc studentů cambridgeské univerzity Tomáš Heger z podkrkonošského Náchoda.
Nadace The Kellner Family Foundation udělila finanční granty 63 talentovaným studentům, kteří v akademickém roce 2023/2024 studují převážně v bakalářských oborech na zahraničních univerzitách. Desítka z nich byla jenom ze severovýchodních Čech, odkud jich díky Nadaci rodiny Kellnerových za 14 let trvání projektu vyjelo studovat celkem dvaatřicet.
Stipendisté si pro svá studia vybrali renomované univerzity, například v Oxfordu, v Cambridgi nebo v americkém Bostonu. Vzrůstající zájem sleduje Nadace o univerzity v Nizozemsku, Švýcarsku a Německu, nově také ve Skandinávii nebo Irsku. Žádost o grant z projektu Univerzity mohou uchazeči podávat až do 10. března.
Zdroj | Novinky.cz
https://www.novinky.cz/clanek/domaci-nachodsky-gymnazista-chtel-dal-skoncil-na-cambridge-40461064
Autor | Vladislav Prouza
2024 © THE KELLNER FAMILY FOUNDATION