Mnoho studentů si stále myslí, že studium v zahraničí je cosi náročného a nedosažitelného, zejména jedná-li se o univerzitu s proslulým jménem, jako třeba University of Cambridge. I proto se skupina českých a slovenských studentů na této univerzitě před sedmi lety rozhodla, že tento pohled změní, a spustili program známý jako Experience Cambridge (zkráceně EC). Program od té doby úspěšně přežil největší covidové krize a uchytil se jako jedna z velkých a prestižních akcí československé komunity v Cambridge. Já sám jsem před dvěma roky byl účastníkem EC a letos poprvé jsem se ho účastnil také jako pomocník při organizaci. A musím říct, že to byla opravdová a neopakovatelná “experience” v obou případech.
Projekt Experience Cambridge nabízí studentům 3. ročníků středních škol (a odpovídajícím ročníkům víceletých gymnázií) možnost podívat se na několik dní do srdce britského vysokoškolského vzdělávání a poznat univerzitu v Cambridge všemi smysly. Jeho aktuální sedmý ročník úspěšně proběhl na konci února. Přihlášky se zase spustí na podzim, ale mezitím můžete československé dění na Cambridge sledovat přes sociální sítě organizátorů (jedná se převážně o studenty, kteří sami na Cambridge studují).
Pokud se zajímáte o tento program a chcete se ho zúčastnit, musíte nejprve projít výběrovým procesem. Ten věrně simuluje skutečné přijímací řízení na univerzitu. Od výběru, kdy se rozhodujete, na který obor se přihlásit, přes psaní motivačního dopisu, až po skutečné interview vedené lidmi z vašeho vybraného oboru. Vše je velmi profesionální a přitom přátelské.
Tomáš Heger
student University of Cambridge a stipendista projektu Univerzity
I kdyby jste se na Experience Cambridge neprobojovali, zkušenosti, které získáte už jenom účastí v přijímacím procesu, jsou velmi cenné při pozdějším řešení přihlášek na vysokou školu v zahraničí. A pokud jste v rámci programu vybráni jako úspěšní uchazeči, pak vaše šance na přijetí ke skutečnému studiu rostou vskutku raketově. I pokud nemáte zájem studovat přímo na Cambridge, určitě se vyplatí si přihlášku do programu podat a pak ji ‘přihodit do životopisu’.
I samotný program je pak nabitý zážitky. Jako účastník dostanete příležitost přiletět do Anglie a po dobu několika dní se účastnit studijního života Cambridge. Každý student má přiděleného mentora, který se věnuje stejnému oboru jako student. Mentoři pak berou své studenty na přednášky, zkouší s nimi odpovídat na vysokoškolské otázky a řešit zadané problémy, a odhalují jim specifika jejich oboru společně s know-how, které se vždy hodí. Mimoto jsou mentoři také velmi milí lidé, a jsou vám mnohdy ochotní pomoct i po skončení programu, například při výběru či přípravě na VŠ.
Kromě odborných zážitků se ale studentům (nebo spíše mentees, protože i organizátoři jsou stále ještě studenty) dostane i bohatého kulturního programu. Mají totiž příležitost prozkoumat historické město a univerzitní památky staré více než 800 let. Ať už jde o velkolepé koleje, nevšední knihovny, či muzea plná neskutečných památek, zajímavostí v Cambridge je nesčetné množství. Mentees se také zůčastní tradiční slavnostní večeře na jedné z kolejí a nemůže chybět recepce se zástupci české a slovenské ambasády v UK. Vzato kolem a kolem, je spíše s podivem, že při těchto několika intenzivně strávených dnech se vůbec najde nějaký čas na spánek.
Pokud mohu dodat pohled ze strany čerstvého organizátora (přesněji pouhého pomocníka s organizací), musím říci, že i pro nás již cambridgeské studenty těchto několik dní bylo skvělým zážitkem. Všichni mentees byli extrémně talentovaní, přátelští, a skvěle se s nimi spolupracovalo. Účastnit se aktivit s nimi bylo čiré potěšení. Myslím, že i díky této akci se pak člověk cítí skvěle v československé studentské komunitě zde na Cambridge, která je vskutku ohromující.
Dosah a účinek tohoto programu se podle mě nedá docenit. Právě díky němu jsem se já poprvé začal aktivněji zajímat o studium v zahraničí, a to mě dostalo až k úspěšné přihlášce na Cambridge. A vím, že nejsem jediný student, jehož rozhled a ambice byly velmi navýšeny právě díky Experience Cambridge. Proto můžu opravdu s velkým přesvědčením doporučit, aby se každý, kdo má trochu zájem o studium v zahraničí, aspoň částečně podíval na tento program, a dal mu šanci!
Budeme se na vás těšit příští rok!
2024 © THE KELLNER FAMILY FOUNDATION