background image

Eva Strnadová

Střední škola

Gymnázium Dr. Antona Randy, Jablonec nad Nisou

Univerzita

University College London, UK

Obor

French and German

Rodné město

Jablonec nad Nisou

Kontakt

eva.strnadova.16@alumni.ucl.ac.uk

Práce pro Evropskou unii

Díky podpoře Nadace The Kellner Family Foundation jsem vystudovala bakalářský program French and German na University College London. Poté jsem navázala magisterským programem International Relations na King’s College London. Po jeho úspěšném dokončení jsem nyní nastoupila na stáž Blue Book Traineeship v Evropské komisi. Svou profesní kariéru směřuji k práci pro Evropskou unii v oborech mezinárodní vztahy, lidská práva a komunikace. 

Studium cizích jazyků mi otevřelo nový pohled na politické dění ve francouzsky a německy mluvících zemích, čímž mě inspirovalo k magisterskému studiu mezinárodních vztahů. Ačkoli si mnozí představí vhodné navazující vzdělání a práci jako překladatel, lingvista či učitel, obor moderních jazyků je mnohem pestřejší. Posunul mě k práci pro mezinárodní instituce, kde je znalost cizích jazyků velmi ceněna. Mou metou je reprezentovat Českou republiku v zahraničí. 

Osobní a profesní rozvoj

Mého studia i profesní kariéry na poli mezinárodních vztahů se dotklo téma „kulturních válek“, kvůli kterým si lidé přestávají rozumět v tématech, která jsou stále aktuální a důležitá pro naši společnost, pro každodenní život většiny lidi jsou ale marginální. Například velkým tématem na univerzitní půdě bylo a je dekolonizace učební látky – decolonise the curriculum. Přála bych si, aby se tato témata dostala do veřejné diskuze bez rozdělení na nesmiřitelné tábory, které se schovávají za akademickou terminologii. 

Program French and German zahrnuje povinný rok v zahraničí, během kterého je možno studovat na spřátelených univerzitách či pracovat na školou schválené stáži. Já jsem studovala jeden semestr na Université Sorbonne Lettres v Paříži a druhý semestr na Ruprecht-Karls-Universität v Heidelbergu. Tato zkušenost mi umožnila studium dějin a politického dění v obou zemích, což byl zásadní moment pro mé rozhodnutí o magisterském studiu a zaměření na Evropskou unii.

Když jsem se před pěti lety hlásila na pět vysokých škol ve Velké Británii, z nichž jsem předtím znala jen jednu, jen těžko jsem si dovedla představit, kolik nových možností osobního a profesního rozvoje mi tato volba přinese. Během mého studia jsem díky grantům měla možnost navštívit Švýcarsko, Německo, Francii a Čínu. Samozřejmě mě těchto pět let v zahraničí velmi ovlivnilo a tato zkušenost je nepřenositelná. 

Nabídka pomoci středoškolákům

Pokud zde mohu motivovat české středoškoláky k studiu v zahraničí, ráda bych se zaměřila na výběr univerzity. Toto se z českého prostředí může zdát překážkou, ani já jsem se v britském vysokoškolském systému zprvu nevyznala. Avšak mohu vám nabídnout pomoc v rámci programu Project Access, kde studenti či absolventi dobrovolně podporují středoškoláky z jejich zemí a pomáhají jim zdarma s celou přihláškou. Pokud toto zvládnete, tak už máte z poloviny vyhráno. Nikoliv však zcela. Koupit si permanentku do posilovny ještě neznamená uspět, takže bych všem popřála mnoho štěstí a sil na úspěšné zakončení studia a využití co nejvíce příležitostí, které vysoké školy v zahraničí přinášejí. 

Ve svém životě se neobejdu bez českého humoru, třebaže je pro mé přátele v zahraničí nepochopitelný a až politicky nekorektní.

Moje články a napsali o mně

Všechny články