zdroj: ČT 1 - 168 hodin
06. 12. 2015
5 minut čtení
Nora FRIDRICHOVÁ, moderátorka
Devatenáctiletý Rom Lukáš Kotlár to z dětského domova dotáhl až k setkání s britskou královskou rodinou. Za svůj silný životní příběh a pomoc druhým se slavnostní večeře v královské rezidenci zúčastnil jako jediný Evropan. Konkurence přitom byla obrovská. Milion účastníků ze sto čtyřiceti zemí. A jak Lukáš říká v reportáži Lenky Pastorčákové, ostatním dětem chce ukázat, že romská národnost ani dětský domov nemusejí být překážkou k velkým cílům.
Milena CABA, Lukášova učitelka španělštiny, gymnázium Open Gate
Je cílevědomý a když něco chce, jde za tím, nevzdává to a je pracovitý.
Barbora STEJSKALOVÁ, Lukášova spolužačka a kamarádka
Lukáš je největší gentleman, kterého jsem kdy poznala.
Tomáš VOKÁČ, ředitel nadace DofE v ČR
Je skvělý v tom, že on se rozhodl udělat něco se svým životem a nezůstat v dětském domově a jít, jít dál.
Lenka PASTORČÁKOVÁ, redaktorka
Dotáhl to až do Londýna - zatím - do rezidence královské rodiny. Tam před pár dny povečeřel s princem Edwardem a jeho ženou Sophií, hraběnkou z Wessexu. Lukáš zaujal svými dobrovolnickými aktivitami a samotným životním příběhem. Pochází ze šesti sourozenců. On jediný ale v rodině nevyrůstal.
Lukáš KOTLÁR
Když já jsem se narodil, tak matka v tu dobu měla nastoupit do vězení a tehdy tím, proto já mám sourozence takhle po roce, protože ona si oddalovala to vězení tím, že měla děti a potom, když už měla mě, tak ji řekli, že dál už to takhle nejde si dělat prostě děti a že už ji hlavně hledají, takže ona utekla z porodnice a já jsem se tím pádem dostal do kojeneckého ústavu.
Ladislav LAKATOŠ, otec Lukáše Kotlára
Jsem sám nestačil s děckama a takhle to dopadlo s ním, byla snaha, abychom si po návratu maminky z vězení vybrali. A potom byly další problémy ohledně sociálek a tady tyhle problémy, který, jo, se táhly dál, potom později, když vyrůstal, tak potom sám on nechtěl, jo.
Lukáš KOTLÁR
Jsem měl strach a říkal jsem, že tam nikdy nechci, a to se mě drželo až do mých patnácti let.
Ladislav LAKATOŠ, otec Lukáše Kotlára
Ale když jsem se dozvěděl já pozdějc, prostě že, v čem má namířeno, na jakou kolej vstoupil, že chce studovat, tak naopak já jsem ho potom už i podporoval v tom, aby tam zůstal potom a jel za svým cílem teda, jo.
Barbora STEJSKALOVÁ, Lukášova spolužačka a kamarádka
Myslím si, že to, že Lukáš je z dětského domova a že je Rom, má velký podíl na té jeho celkové motivaci ke všem projektům a podobným akcím, které Lukáš pořádá a ve kterých se angažuje.
Lenka PASTORČÁKOVÁ, redaktorka
To všechno vzal Lukáš jako výzvu. Složil náročné přijímací zkoušky na prestižní gymnázium, pro studium získal stipendium a začal pracovat na svých snech. Do pozdních odpoledních hodin studuje, po večerech pracuje na vlastních projektech.
Milena CABA, Lukášova učitelka španělštiny, gymnázium Open Gate
Je to člověk, který nemyslí jenom na sebe, ale co může dělat i pro ostatní.
Lenka PASTORČÁKOVÁ, redaktorka
Sám z dětského domova pomáhá kde může a aby mohl pomáhat ještě víc a odborněji, přihlásil se do vzdělávacího programu DofE, tedy do mezinárodní ceny vévody z Edinburghu. Účastníci ze sto čtyřiceti zemí světa v něm rozvíjejí svůj talent a pomáhají potřebným pod záštitou britské královské rodiny. Lukáš letos dosáhl na nejvyšší zlatou úroveň.
Tim VOASE, zástupce britské velvyslankyně v ČR, držitel zlaté ceny DofE
Britská královská rodina, britská ambasáda podporuje tuto mezinárodní cenu, protože s pomocí této ceny obyčejní lidé dělají výjimečné věci.
Lukáš KOTLÁR
Určitě mě v programu DofE nejvíce zaujalo právě dobrovolnictví, pro mě je důležité právě pomáhat ostatním, o to více právě dětem ze stejného prostředí, ze kterého sám pocházím.
Lenka PASTORČÁKOVÁ, redaktorka
A tak se Lukáš Kotlár stal patronem dětí z dětských domovů. Doučoval je anglicky, spoluorganizuje pro ně tábory a vánoční programy, vede jejich jediný časopis. Pomáhal i ve školce nebo v domově důchodců. V Indii s místními stavěl školu. Vyplatilo se. Nejen, že pomohl kde mohl, ale jeho úsilí ocenili i v londýnské centrále programu. Minulý týden se mu dostalo oné pocty nejvyšší - večeře se členy královské rodiny.
Tomáš VOKÁČ, ředitel nadace DofE v ČR
V podstatě on byl vybrán mezi čtyři z milionů účastníků po celém světě.
Tim VOASE, zástupce britské velvyslankyně v ČR, držitel zlaté ceny DofE
Lukáš je jediný člověk z Evropy, který byl pozván na tuto večeři. A proč? Protože je inspirativní člověk.
Lukáš KOTLÁR
Bylo to, byl to krásný zážitek, ale ta nervozita, kterou jsem měl, se nedá popsat, byl jsem nervozní, svoji řeč jsem si několikrát trénoval.
Tomáš VOKÁČ, ředitel nadace DofE v ČR
A nejenom, že mohl vystoupit před členy královské rodiny, ale v Londýně bylo čtyřicet významných byznysmanů, kteří podporují nadaci celosvětově, kteří vlastně i v rámci té večeře viděli, že investice, které investují do mladých lidí, mají smysl.
Tim VOASE, zástupce britské velvyslankyně v ČR, držitel zlaté ceny DofE
Lukášova účast pomohla, aby, aby mezinárodní cena expandovala po světě.
Lenka PASTORČÁKOVÁ, redaktorka
Je mu devatenáct a už teď dosáhl věcí, o jaké jiní marně usilují i celý život. Sám ale říká: "Jsem na začátku." Lukáš se chystá studovat politologii a mezinárodní vztahy, propojit to s novinařinou a samozřejmě pomáhat potřebným. Až mu vybude trocha volného času, o svém životě prý napíše knihu jako poděkování všem, kdo mu pomohli a jako vzkaz dětem, že i z dětského domova se dá vyrazit na velkolepou cestu.
Ladislav LAKATOŠ, otec Lukáše Kotlára
Můžu jenom poděkovat, jo, do budoucna těm lidem, kteří mu v tom pomohli akorát, jo, jsem rád, že získával všechno a kam má namířeno. Jsem na to pyšný.
Lukáš KOTLÁR
Myslím si, že kdybych zůstal v rodině, tak ty možnosti, které mám dneska, by určitě nebyly. A i tohle jsme..., nebo sám jsem vysvětloval rodičům, kteří si to dlouho nechtěli připustit, že jim vadilo, že jsem se k nim právě chtěl vrátit už odmalinka, ale pak už, dneska už to chápou.
Záznam pořadu na webu České televize.
2024 © THE KELLNER FAMILY FOUNDATION