Jakub Jandus, student oboru Robotics Engineering na Worcester Polytechnic Institute v USA. Náš stipendista od roku 2021.
Lucie Růžičková, studentka biochemie na Imperial College London. Naše stipendistka od roku 2021.
Adam Knirsch, student Medicinal and Biological Chemistry na University of Nottingham. Náš stipendista od roku 2020.
21. 02. 2022
1 minuta čtení
Jakub vyrazil za studiem robotiky až do Massachusetts. Nenechal se odradit ani tím, že to byla jeho první cesta za oceán. Robotika pro něj brilantně kombinuje jak strojírenství a elektroniku, tak i programování a umělou inteligenci. A na Worcester Polytechnic Institute našel bakalářské studium, kde každý předmět mimo krátkých každodenních přednášek zahrnuje i praktický projekt. Univerzita je také přibližně hodinu cesty od Bostonu, sídla mnoha robotických firem.
Nikdy předtím jsem se nemusel zamýšlet, v čem jako Češi vynikáme, protože jsem nikdy neměl potřebu objasnit novým kamarádům, ´jak to chodí u nás v Česku´. Naše zvyky jsou světový unikát a pokoušet se vysvětlit například Velikonoce je vážně zážitek. Upřímně doporučuji: studujte jazyky. Otevřou se vám dveře k poznání nových lidí a kultur. Mezinárodní konference přestanou být noční můrou a strach z vyjadřování časem opadne. Osobně rád šířím osvětu o existenci naší malé zemičky uprostřed Evropy a troufám si říct, že česká vlajka by se na robotovi Boston Dynamics krásně vyjímala.
Jakub Jandus
stipendista projektu Univerzity
Lucie jakožto studentka vědního oboru zvolila Imperial College London proto, že se univerzita specializuje na STEM obory a business, má skvělé výzkumné vybavení a klade důraz na praktickou výuku s profesionály v daném oboru. Na univerzitu také přichází studenti z celého světa a škola se nachází v krásné londýnské čtvrti Kensington. Náš grant čerpá prvním rokem a pomáhá jí zaplatit školné, náklady na bydlení, studijní materiály i cesty do zahraničí.
Univerzita je poměrně vysoko v žebříčcích hodnocení a zprvu se mi představa studia v zahraničí jevila jako nedosažitelná. Byla jsem plná obav z neznámého. Říká se, že překážky si často vytváříme sami v naší hlavě. Když jsem si toto uvědomila a měla jsem jasno v tom, že se o obor zajímám a ochotně mu věnuji čas nad rámec školní výuky, začala jsem si věřit – podala jsem přihlášku a vyšlo to.
Lucie Růžičková
stipendistka projektu Univerzity
Adam si vybral obor Medicinal and Biological Chemistry na britské University of Nottingham. Náš grant mu už druhým rokem pomáhá zaplatit školné, náklady na bydlení, studijní materiály i cesty do zahraničí.
Přestože je nás v mém ročníku a oboru přes 200, všichni učitelé si vždycky najdou čas na hovor, pokud někdo potřebuje něco dovysvětlit, nebo ho něco zajímá. Přestože bylo rozhodnutí odjet do zahraničí a nechat všechny dosavadní přátele v Česku velmi obtížné, rozhodně toho nelituji.
Adam Knirsch
stipendista projektu Univerzity
Do 31. března Stipendium pro studenty univerzit | formulář pro nové uchazeče
2024 © THE KELLNER FAMILY FOUNDATION