Gymnázium Špitálská, Praha
Worcester Polytechnic Institute, USA
Robotics Engineering
Praha
jjandus@wpi.edu
Od malička jsem fascinován přírodou a lidskými vynálezy. Rád jsem zkoumal, jak fungují teoreticky, ale vždy mě to více táhlo k jejich praktickému konstruování/využití. Jakmile jsem objevil Robosoutěž od ČVUT, sestavil jsem z kamarádů tým a pod záštitou našeho fyzikáře vyrazil stavět roboty. Každým rokem se náš tým zlepšoval, až si náš malý robůtek dojel pro první místo republikového finále. Ať už jsem trávil hodiny vymýšlením logiky, programováním, nebo stavěl prototypy dlouho do noci, vždy mi čas příjemně utíkal, a tak jsem se vydal na cestu studia robotiky. Tento obor dle mého názoru brilantně kombinuje jak strojírenství a elektroniku, tak i programování a umělou inteligenci. A univerzita WPI má unikátní bakalářské studium, kdy mimo krátkých každodenních přednášek každý předmět obsahuje praktický projekt. Univerzita je také přibližně hodinu cesty od Bostonu, sídla mnoha robotických firem.
Jako pro Čecha, který nikdy nebyl v Americe, byl můj pocit po příletu do Massachusetts skoro nepopsatelný. Vše se zdálo obrovské a až zde jsem pochopil, proč všichni jezdí autem – za čtvrt hodiny chůze jsem prošel jen kolem pěti budov. Chodníky jsou poměrně nedostatkové zboží a po přesunu z letiště na univerzitu mohu s jistotou říct, že dálnice D1 je oproti zdejším poměrům hladká jako zrcadlo.
Samotný univerzitní kampus je v krásném novoanglickém cihlovém stylu. Na každém kroku je možné vidět skupinky studentů pracujících na projektech. Byl jsem mile překvapen, že jak studenti, tak i profesoři jsou zde velice přátelští. Obecně Američané jsou srdeční a rádi pomůžou s čímkoliv, když se člověk hezky zeptá. Společně s laboratořemi otevřenými skoro celý den je zde možné vymyslet jakýkoliv nápad a přetvořit ho v realitu.
Nikdy předtím jsem se nemusel zamýšlet, v čem jako Češi vynikáme, protože jsem nikdy neměl potřebu objasnit novým kamarádům, „jak to chodí u nás v Česku“. Naše zvyky jsou světový unikát a pokoušet se vysvětlit například Velikonoce je vážně zážitek. Upřímně doporučuji: studujte jazyky. Otevřou se vám dveře k poznání nových lidí a kultur. Mezinárodní konference přestanou být noční můrou a strach z vyjadřování časem opadne. Osobně rád šířím osvětu o existenci naší malé zemičky uprostřed Evropy a troufám si říct, že česká vlajka by se na robotovi Boston Dynamics krásně vyjímala.
2024 © THE KELLNER FAMILY FOUNDATION