background image

Michal Tešnar

Tešnar Michal
Tešnar Michal

Střední škola

Gymnázium Brno, třída Kapitána Jaroše

Univerzita

University of Groningen, NL

Obor

Artificial Intelligence

Rodné město

Brno

Kontakt

michal.tesnar007@gmail.com

A kdy roboti převezmou vládu na světem?

To je první otázka, na kterou se mě mnoho lidí zeptá, když jím sdělím, že studuji umělou inteligenci. A odpověď? K tomu máme ještě hodně daleko. Je totiž složité vytvořit stroj, který by fungoval za tak různorodých podmínek jako člověk. Dobrým příkladem jsou autonomní auta: řídit se v osmnácti naučí skoro každý, ale strojům to stále nejde.

Umělá inteligence mě okouzlila svou aktuálností a obecností. V posledních letech “AI” posunuje pomocí nových postupů naše poznání kupředu a ambiciózní vizionáři o umělé inteligenci říkají, že je to obecný nástroj pro řešení problémů. Pokud vytvoříme umělou inteligenci, tak ji pak použijeme k řešení všeho ostatního.

Jako obor má umělá inteligence jistý filozofický přesah a to mě fascinuje. Co to vůbec je inteligence? Odpověď neznám, ale poznatky získané při cestě za odpovědí můžeme aplikovat k prospěchu lidstva, čehož jsou příkladem právě ta autonomní auta.

Prší prší, jen se leje …

To, že jsem se vrátil do Nizozemska, poznám tak, že dům neopustím bez dlouhých kalhot a nepromokavé bundy. V Groningenu nejsou extrémní teploty, zato srážek dostatek na to, abych zapomněl, že sucho je globální problém. Velmi mi vyhovuje nizozemská hromadná doprava, neboli jízda na kole. Člověk ale musí mít pevné nervy, obzvlášť když je zrovna kolo píchnuté, nebo, jak je tu tradicí, ukradené.

Každý semestr je zde rozdělen na dvě půlky, tudíž si užiji zkouškové období dokonce čtyřikrát do roka. I výuka intenzivnější, protože se vše musí stihnout během dvou měsíců. Je tu velká komunita mezinárodních studentů a každý je tu vítán. Je zde zvykem všem tykat a oslovovat i vyučující křestním jménem. Na to jsem si musel dlouho zvykat, protože z gymnázia jsem byl zvyklý na oslovení „pane profesore“.

Jsem vděčný, že se můžu vzdělávat v zahraničí, protože mi to nabízí velký rozhled a mnoho možností. Už v prvním ročníku jsem se zapojil do místního týmu, který staví autonomní auto (viz fotka). Klíčem k výběru správného studia je dle mého názoru správná reflexe vlastních zájmů a schopností. Velmi mi vyhovuje různorodost studia a velké množství praktických předmětů.

Per aspera ad astra

Vědomosti a kompetence již získané bych chtěl dále prohlubovat navazujícím studiem. Toužím pochopit a posunout kupředu technologie, které nám již dnes denně pomáhají. Svou budoucnost si představuji v některé z firem, které dělají specializovaný výzkum v umělé inteligenci, jako je například DeepMind. Svými znalostmi bych rád také přispěl široké veřejnosti, a proto bych se chtěl zaměřit na aplikaci umělé inteligence v medicíně.

Po škole

Ve volném čase se snažím udržovat mozek okysličený, a tak jezdím na kole nebo chodím běhat. Pokud mi zbyde trocha energie, tak se rád učím nizozemštinu. Díky přestěhování do zahraničí jsem zjistil, že se obejdu bez hodně věcí, které jsem dříve pokládal za nepostradatelné. Pokud byste mi ale chtěli vzít moje hodinky, obávám se, že byste mi museli uříznout ruku. Hodinkami se řídí celý můj život, a dlouho mi trvalo naučit se je sundávat alespoň v noci.

Tešnar Michal

Podobný obor studují

Všichni stipendisté