background image

Lukáš Gallo

Náš stipendista od roku 2021
Lukáš Gallo
Lukáš Gallo

Střední škola

Gymnázium Zlín - Lesní čtvrť

Univerzita

Breda University of Applied Sciences, NL

Obor

Creative Media & Games Technologies

Kontakt

l.gallo0224@gmail.com

Přírodní vědy < počítačové hry

Od malička mě bavily počítačové hry, ale dlouho jsem si nedokázal představit, že bych mohl někdy jejich vývoj studovat nebo se na něm podílet. Původně jsem se na gymnáziu zajímal o přírodní vědy, vše se ale změnilo na vyšším stupni, kdy jsem se zúčastnil letního semináře vývoje počítačových her v Praze. Zde započalo mé samostudium počítačové grafiky, které trvalo prakticky až do mého nástupu na univerzitu. Svět vývoje her mě fascinoval. Byl jsem ohromen volností, kterou vývojáři mají. Můžete udělat cokoliv, na co pomyslíte. Jediné, co vás limituje, jsou vaše schopnosti. Na semináři jsem se také seznámil s lidmi, se kterými jsme později utvořili tým.

Pro studium v zahraničí jsem se rozhodl proto, že v Česku tento obor ještě není dostatečně rozvinutý, a protože je zde úplně jiný přístup ke vzdělávání. Hledal jsem země, které jsou finančně dostupné a zároveň jsem chtěl zůstat v Evropě, abych byl relativně blízko domova. Nakonec vyhrálo Nizozemsko. Celý tým měl touhu se dostat na univerzitu v Bredě, což se nám nakonec všem podařilo. Myšlenka, že bychom všichni studovali na stejné škole zněla neuvěřitelně a byla to rozhodně velká motivace.

Z každých deseti nápadů vyjde jeden, který je vždy lepší než všechny ostatní. Nezastavte se tedy hned u první věci, která vás napadne.

Lukáš Gallo

Lukáš Gallo

stipendista projektu Univerzity

Kip saté aneb život v Nizozemsku

Mé první dojmy po příjezdu do Nizozemska byly smíšené. Rychle jsem si ale zvykal, a jakmile jsem si koupil kolo, začal jsem se cítit jako místní. Vzhledem k tomu, že mě cyklistika velmi baví, jsem si Holandsko rychle zamiloval díky jejich geniální infrastruktuře cyklostezek. Cyklisté zde mají přednost prakticky přede vším. Nejvíce mě asi překvapila téměř nulová jazyková bariéra s místními lidmi. Řekl bych, že Holanďané mají stejnou úroveň angličtiny jako rodilí mluvčí. Zajímavá je také struktura mého týdne. V pondělí a ve středu jsou „Lab Days“, což jsou dny, kdy jsme všichni povinně ve škole a učitelé se nám plně věnují. V úterý a ve čtvrtek jsou „Self Study Days“, kdy samostatně pracujeme na projektech a komunikujeme s týmem. Pátek je určen pro workshopy, přednášky od profesionálů z herního průmyslu, gildy a studentské kluby.

V mém oboru mi nejvíce vadí takzvaný „crunch“, který často nastává u větších projektů a může vést až k vyhoření. S blížící se deadline jsou zaměstnanci nuceni pracovat mnohem více než obvykle, což má velký dopad na fyzické i psychické zdraví člověka. Tento problém občas nastane i při studiu, když se blíží datum odevzdání práce či projektu. Dá se tomu však předejít, když je ve vedoucí pozici týmu schopný člověk, který umí správně rozvrhnout práci. Populární také začíná být 32hodinový pracovní režim, kdy se pracuje čtyři dny v týdnu. Na první pohled to může znít absurdně, ale studia prokazují, že je tento systém často efektivnější než klasický 40hodinový.

*Kip saté je můj oblíbený holandský pokrm

Karierní ambice

Mé plány do budoucna jsou stále ještě poměrně nejasné. Nyní se věnuji studiu grafického designu v plné šíři, abych si později mohl vybrat konkrétní oblast a té se do hloubky věnovat a stát se v ní profesionálem. Chci se také seznámit se mnoha studenty na škole. Díky tomu, že je zde mezinárodní kolektiv, mohu poznat různé kultury a zajímavé lidi. Po absolvování studia bych chtěl primárně pracovat na projektech, které mě budou bavit, ať už to budou hry či nějaký software. Herní vývojáři se většinou často přesunují, což se pravděpodobně bude týkat i mě. Vůbec mi to ale nevadí, protože chci poznat svět a různé kultury. Pokud to situace dovolí, chtěl bych se eventuelně vrátit do Česka.

Radost z objevování

Na závěr bych chtěl budoucím vysokoškolákům a případným uchazečům vzkázat, že je důležité se neustále zajímat a objevovat nové věci. Nečekejte, až k vám nějaká příležitost přijde. Začněte jednat hned teď – čím dříve, tím lépe. A v neposlední řadě věc, kterou jsem se nedávno naučil: z každých deseti nápadů vyjde jeden, který je vždy lepší než všechny ostatní. Nezastavte se tedy hned u první věci, která vás napadne.

Podobný obor studují

Všichni stipendisté