background image

Karolína Jelínková

Karolína Jelínková
Karolína Jelínková

Střední škola

Arcibiskupské gymnázium v Praze

Univerzita

SciencesPo, FRA

Obor

Social and Human Sciences

Rodné město

Praha

Kontakt

karolina.jelinkova@sciencespo.fr

Od matematiky ke společenským vědám

Vždy mě fascinovala společnost a to, na jakých principech je založeno fungování lidí ve světě. Co je to moc a kde se bere násilí? Proč ženy berou méně peněz a kde vznikají nerovnosti? Jak lze bojovat s inflací? Jak se dělá politika a co to vlastně politika je? Přestože mě od dětství hodně bavila matematika, při volbě studia převládl můj zájem o společenské vědy. Rozhodla jsem se pro bakalářský program na francouzské univerzitě Sciences Po Paris, ve kterém jsem nalezla propojení všech svých zájmů. Věnuji se zde studiu společenských a humanitních věd, od dějepisu a politologie, přes právo a mezinárodní vztahy až k ekonomii a sociologii. Nechybí mi ale ani předměty věnované matematice a statistice.

V rámci studia na Sciences Po si studenti volí regionální specializaci, která pak určí, na jakém kampusu budou studovat. Já jsem si zvolila evropskou specializaci se zaměřením na střední a východní Evropu a svá studia první dva roky absolvuji v Dijonu, což je nejmenší z kampusů a hostí jen 180 studentů.

Přestože bych se v třetím ročníku (který absolvuji na některé ze zahraničních partnerských univerzit) ráda zaměřila na ekonomii, líbí se mi, že budu mít silný společenskovědní základ, který je dle mého názoru zásadní pro každého dobrého ekonoma. Široký záběr předmětů mi umožní komplexně nahlížet na společenské problémy, což doufám využiji ve své budoucí profesní kariéře. Ráda bych se jednou věnovala výzkumu v oblasti ekonomie, mezinárodních vztahů či veřejných politik.

Prostě se nebát a zkusit to

Co se týče přijímacího procesu na zahraniční univerzity, myslím, že nejdůležitější je se prostě nebát a zkusit to. Cesta za kvalitním zahraničním vzdělání nemusí vždy být úplně jednoduchá, stojí to hodně času a úsilí, ale když na to člověk není sám, jde to o dost lépe. Proto je myslím hodně důležité nebát se si říct o pomoc, ať už se jedná o učitele, spolužáky či již zahraniční vysokoškolské studenty. Sama jsem byla překvapená, jakého nadšení a ochoty se mi dostalo od ostatních, když jsem je žádala o pomoc s mými přihláškami. Zásadní je ale i motivace a nadšení do oboru, bez nich se opravdu myslím žádný student neobejde.

Naučit se odpočívat

Pokud jde o volný čas, s pravidelným odpočinkem stále trochu bojuji. Během prvního semestru jsem se utvrdila v tom, jak je pro duševní zdraví opravdu důležité umět si najít čas jen pro sebe a nebát se si odpočinout, jelikož školní povinnosti vás mohou někdy zcela pohltit.

Ve volném čase ráda tancuji. V Praze jsem se více jak deset let věnovala americkému stepu, ale vyzkoušela jsem i řadu jiných tanečních stylů. V Dijonu se věnuji současnému tanci a přidala jsem se také do basketbalové týmu, přestože jsem basketbal nikdy předtím v životě nehrála. Ráda také trávím čas v přírodě, pozoruji východy slunce, vařím a peču.