background image

Barbora Čomová

Střední škola

Gymnázium a JŠ Břeclav

Univerzita

King's College London, UK

Obor

Business Management

Rodné město

Břeclav

Kontakt

Kariérní příležitosti a inspirace

Na King’s College v Londýně studuji obor Business Management. Na studiu businessu v zahraničí je skvělé, že nabízí spoustu kariérních příležitostí, inspirace a také utváří člověka jako takového. Samotný Londýn je pro mě jednou z největších inspirací. O sobě vím, že nemám ráda stereotyp, stále potřebuji zkoušet nové věci a plnit si další a další cíle. Obor Business Management je velmi široký a otevírá dveře do spousty oblastí.

Další věc, která se mi na studiu businessu líbí, je, že pokud člověk využije příležitost a například prosadí úspěšný projekt, dostává se mu možnosti ovlivnit velký počet lidí a mít pozitivní přínos pro společnost. Na King’s College studuji tříletý bakalářský obor, jehož cílem je předat základní znalosti z oblasti businessu a je soustředěný především na management, finance, marketing a účetnictví. Studijní plán je sestaven způsobem, aby každému studentu pomohl najít oblast, které se chce do budoucna věnovat, a poté jej podpořil v rozvoji daným směrem.

Samostatnost a nadhled

Při výběru školy jsem se nejvíce soustředila na pozici univerzity ve světovém a UK žebříčku, vyučované předměty, studijní plány a v neposlední řadě jednou z mých priorit byla také lokalita – Londýn. První dny v Londýně byly, nebudu lhát, těžké. Přiletěla jsem v září 2020, kdy vážnost situace s covidem v Anglii vrcholila. V té době jsem bydlela na studentském ubytování, po příletu jsem nesměla opustit svůj pokoj a všechny věci, jako bylo jídlo, povlečení nebo nádobí, jsem si musela objednat z internetu. Říkala jsem si, že pokud zvládnu tohle, tak už to bude jen lepší. A to byla taky pravda.

Za rok v Londýně jsem poznala spoustu skvělých lidí z celého světa, naučila se být plně samostatná a zažila pro mě dříve nepředstavitelné věci. Jít studovat do zahraničí bylo jedním z mých nejlepších rozhodnutí v životě a doporučila bych tuhle zkušenost každému. A pokud situace nedovoluje studium, tak alespoň na nějakou dobu do zahraničí vyjet. Člověk tak získá určitý nadhled a pozná, jak odlišně mohou jiní lidé žít a přemýšlet, než si v životě sám najde nějaké to své místo. 

Na otázku, bez které věci bych se v životě nemohla obejít, asi odpovím svoboda. Pocit, že můžu žít, kde budu chtít, a věnovat se, čemu budu chtít. Jak moc je tohle pro mě důležité, jsem si uvědomila potom, co jsem odmaturovala na osmiletém gymnáziu a studovala rok na právnické univerzitě v Brně. Škola je to skvělá a studium mě bavilo, ale cítila jsem, že mi něco chybí. Studovala jsem převážně české právo, které se dá praktikovat pouze v České republice, a celý můj život byl více méně naplánovaný. Nyní mám pocit, že je přede mnou spousta možností a – co se týká kariéry – skoro žádné limity, kam až je možné se posouvat. Tím se dostávám i k odpovědi na druhou otázku, co bych změnila v mém oboru nebo obecně v přístupu k životu. Myslím, že spousta lidí, ať už z důvodu strachu, nebo pohodlí, se rozhodnou pro tu jednodušší a ostatními již prověřenou cestu. Nejvíce se ale člověk posune, když vystoupí ze své komfortní zóny a do věcí se pustí naplno. Teprve potom opravdu pozná sám sebe, získá v životě určitý nadhled a – kdo ví – třeba si i splní sny.

Dlouhodobý cíl

První rok studia probíhal z velké většiny online. I když se škola snažila udělat maximum pro to, aby naše studium bylo plnohodnotné, spousta aktivit a stáží byla kvůli pandemii omezena. V nadcházejícím roce bych se chtěla soustředit na dosažení co nejlepších studijních výsledků, které se na britských univerzitách na rozdíl od prvního roku již počítají do závěrečné známky, ráda bych více nahlédla do oblastí, které mě zajímají, a následně absolvovala stáž v oboru. Prozatím mě zaujalo více věcí například v oblasti nemovitostí nebo financí. Mým dlouhodobým cílem je založení vlastního businessu.