Veslování v Cambridgi

Jak jméno města může napovědět, Cambridge se rozkládá na březích řeky Cam. To znamená, že se lze v Cambridge věnovat několika aktivitám spojených s řekou. Zaprvé můžete jít tzv. punting. Punt je loď, kterou poháníte odrážením se ode dna řeky pomocí tyče. Zvláště pak v létě je punting oblíbené mezi studenty a turisty. Zadruhé, což je důležitější pro tento blog, můžete veslovat.

Dle mého názoru je veslování jedním z nejtypičtějších sportů v Oxfordu a Cambridge. Jsem si jistý, že jste už někdy slyšeli o známém závodě mezi Oxfordem a Cambridgí, který se každoročně koná v Londýně na Temži (pokud vás to zajímá, tak aktuální skóre je 72:70 pro Cambridge). K veslování se můžete přidat na univerzitní úrovni, pokud patříte mezi pár vybraných profesionálů, nebo na úrovni kolejí, která je přístupnější všem včetně nováčků. Já jsem se rozhodl začít s veslováním tento rok, a tak se podělím o pár mých zážitků.

Stejně jako mnoho dalších cambridgeských sportovních klubů i kolejní veslařské kluby pořádají lekce na zkoušku pro všechny ty, kteří nemají zkušenost s veslováním a chtějí si jej vyzkoušet. Tak jsem se i já zúčastnil této lekce v minulém říjnu. Lekce začala na trenažéru, kde nám vysvětlili správnou techniku. I přes to, že se veslování může zdát být pouze o rukách (alespoň to jsem si předtím myslel), je to komplexní cvičení, ve kterém to nejdůležitější jsou nohy, kterým dopomáhají ruce a záda. Po trenažérech jsme nasedli do lodě a vypluli na hodinovou jízdu.

Jestliže se vám lekce na zkoušku líbila, můžete se stát členem nováčkovského týmu na jeden trimestr a v dalších trimestrech jste přiřazeni do jednoho z řádných týmů na základě času, jak dlouho vám trvá ujet dva kilometry. A tak to bylo i u mě. Po prvním trimestru jako nováček jsem se dostal do M3 (nejnižší mužský tým) na zbytek roku. Jakmile se stanete členem týmu, začne vám rutina cvičení na trenažéru a na vodě. Všechna cvičení se soustřeďují na správnou techniku, která čítá správný pohyb rukou, nohou a zad, a během cvičení na vodě se krom toho zaměřujete na časování a rovnováhu, protože obě jsou důležité pro rychlé a efektivní veslování.

Veslování v každém z dvou posledních trimestrů je završeno tzv. Bumps, tedy závodem mezi kolejemi. Cílem závodu není být nejrychlejší, ale hlavně dostihnout loď před vámi. Na druhou stranu Getting on Race je časovaný závod, který předchází Bumps, a slouží jako kvalifikace na Bumps pro nejnižší týmy. Co se týče závodů, můj tým (M3) neměl letos příliš štěstí. V Lent Bumps jsme neměli dostatek lidí, abychom závodili, a v May Bumps měli dva lidé problémy se sedátky v lodi, kvůli čemuž jsme se nekvalifikovali v Getting on Race.

Závěrem bych chtěl říct, že i přes neštěstí při závodech a všechny ty ranní tréninky jsem si veslování užil. Byla to obohacující zkušenost, která mi ukázala jaké to je začít se pravidelně věnovat sportu a kolik je do toho třeba vložit úsilí. Dále bych chtěl také poděkovat The Kellner Family Foundation, díky jejíž pomoci jsem si mohl užít další skvělý rok plný nových zážitků.