08. 11. 2016
2 minuty čtení
Ani bych neřekl, že už jsem v Anglii dva měsíce, píši první příspěvek do svého blogu a studuji na University of Derby. Tohle všechno hlavně díky The Kellner Family Foundation, za což bych chtěl, než vám popíšu, jak v UK studuju a vůbec funguju, ještě jednou poděkovat.
Jsem ubytovaný na St Christopher´s Court, což je jedna z osmi univerzitních „halls“. Tyto „halls“ jsou v podstatě ubytovny pro studenty, které jsou tvořeny z bytů. Většinou jsou dva na patře a každý z bytů má pak 5-6 pokojů. Můj pokoj spadá do kategorie „Standard“, což znamená, že sdílím kuchyni a koupelnu s dalšími pěti studenty. Měl jsem štěstí na los a tak jsem dostal skvělý lidi, se kterými je zábava a pomáhá mi to hodně i co se týče angličtiny, protože ať jste vybaven jakoukoliv slovní zásobou, tak objevit se mezi rodilými mluvčími pro mě byl docela šok.
Můj rozvrh se skládá z přednášek, seminářů a praxí. Většinou mám denně tak 3 nebo 4 hodiny, co trávím ve škole. Zatím mou nejoblíbenější je právě zmíněná praxe, každý týden ve středu od 9 do 13 trávíme čas v dílnách, řešíme různé prvky aut v praxi a v podstatě vidíme to, co nás učí na přednáškách. Tento způsob výuky si myslím, že je největším přínosem studia v UK a hlavně tady v Derby, neboť vše co se probere na přednáškách, ať už to jsou „Applied Scientific Methods“ nebo „Technical Applications“, tak potom vidíme reálně v praxi a máme možnost rozebrat převodovku, nebo si vyzkoušet motor na dynamometru při experimentu. Z těchto momentů nabírám nejvíce zkušeností a samostudium, na které se tu klade dost vysoký nárok je potom i mnohem zajímavější a snazší, když jsem měl možnost vidět, jak to funguje v praxi a neznám to jenom teoreticky.
I navzdory velkému časovému vytížení ze strany univerzity není nemožné najít si něco málo volného času a věnovat se svým zájmům. Pravidelně se snažím chodit do univerzitní posilovny, přihlásil jsem se na kurzy akademické angličtiny pro mezinárodní studenty, které nabízí univerzita zdarma. Stal jsem se členem „Mathematic“ a „Engineering Society“, což jsou spolky studentů se stejnými zálibami z různých oborů a snažím se účastnit všech organizovaných akcí. Teď v listopadu se ještě rozjel projekt „Formula Student“ pro studenty prvního ročníku a pár dalších věcí, které nebudu vpisovat.
V podstatě život na univerzitě ve Velké Británii změnil můj pohled na vzdělání jako takové a celkově mé myšlení. Práce je rozložena tak, aby se na ní dalo pracovat po celý semestr a jestli někdo začne až týden před koncem, je jeho věc. Tento systém vede k disciplíně, zlepšení time managementu a celkové organizace sebe sama, čím dřív si na to člověk zvykne, tím dřív je schopný vytěžit ze studia v zahraničí maximum.
2024 © THE KELLNER FAMILY FOUNDATION