11. 11. 2013
2 minuty čtení
Nemám na mysli pouze červené a žluté listí na stromech, které se mi jakožto symbol podzimu už od školky protiví, mířím spíš na kulturní dění na univerzitě. První semestr je nejen zběsile nabitý povinnostmi a deadliny, ale především je plný nových příležitostí, neboť nabízí možnost připojit se k nejrůznějším iniciativám, spolkům a projektům.
Jedním z velmi zajímavých projektů, na které jsem během začátku školního roku narazila, je Edinburský SHRUB. V plném názvu Swap and Reuse Hub. Jedná se o komunitní prostor, jehož hlavním cílem je propagovat trvalou materiální udržitelnost systémem vyměňování nepotřebných věcí, namísto vyhazování. V obchůdku SWAP si mohou členové pořizovat nové předměty výměnou za své nepotřebné věci, například vybavení do domácnosti, sportovní náčiní, učebnice, knihy, oblečení, obuv atp. Dalším způsobem, kterým se SHRUB snaží zabránit nadměrnému konzumerismu studentů, jsou kurzy opravování a vyrábění. Tento měsíc proběhl workshop domácí výroby solárního panelu, kurz výroby nábytku z kartonů, dále kurz úpravy oblečení a chystá se posezení, na kterém se budou sdílet a vyměňovat zkušenosti s opravou jízdních kol.
Dalším dobrovolnictvím přispívajícím k pestrosti mého podzimu je práce pro Scottish Institute for Enterprise. Po seznámení se strukturou této organizace, která vypisuje studentské soutěže o granty na podnikání, mě již čeká práce ambasadora pro ECA (Edinburgh College of Arts). Budu šířit informace o této společnosti a pomáhat studentům dostat se se svými projekty do soutěží o kapitál na drobné podnikání. Navíc jsem byla vybrána jako účastnice konference 3DS, kde budou úspěšní podnikatelé v různých workshopech předávat studentům své znalosti z oblasti rozjíždění nových start-up podniků.
Mojí nejmilejší podzimní aktivitou je poměrně dobrodružný průzkum ostrova Cramond Island, kde v rámci dlouhodobého školního projektu vytváříme dokumentaci ke stavbě minimalistických sídel pro spisovatele. Cílem je vytvořit plány a modely příbytků pro lidi, kteří se chtějí v těchto obydlích věnovat psaní a čtení a tudíž potřebují pouze základní vybavení a minimální prostor. Namísto okázalosti vnitřních prostor je důležitá integrita celých objektů v rámci ostrova a komfortní zázemí pro psaní. Naše terénní průzkumy jsou poměrně vzrušující povahy, neboť na ostrov se dá dostat pouze v čase odlivu, který se každý den mění. Je tedy důležité přesně znát rozvrh pro daný den, neboť je-li míli dlouhá příchodová stezka zaplavena, zůstane člověk na nehostinném a neobydleném ostrově uvězněn. Kromě větrného (a obvykle deštivého) klimatu a drsného terénu dotváří tajemnou atmosféru ostrova především přítomnost zpustlých vojenských bunkrů z druhé světové války, kdy byl ostrov první vlnou obrany pobřeží.
A i kdyby přece jenom podzim byl šedý a nevlídný, nevadí, neboť ho tak či tak strávím za oknem ateliéru, ze kterého máme nejlepší výhled na Edinburský hrad z celého města.
2025 © THE KELLNER FAMILY FOUNDATION