Další tři místa v okolí Cambridge, která stojí za to navštívit
Pokaždé, když navštívím nějaká méně známá místa ve Spojeném království, se o ně s vámi podělím, a proto teď tomu nebude jinak. Za prvé zmíním Imperial War Museum v Duxfordu. Jedná se o muzeum věnované především letectví, jelikož Duxford byla základnou královského letectva během obou světových válek. Nicméně i ti, kteří nejsou tak zapálení pro letadla jako já, si zde něco najdou. Počínaje současnou leteckou technikou, přes letadla královského letectva, historii válek a konče u strojů americké letky a armádních vozidel, to vše lze najít v hangárech letiště Duxford.
Druhé místo, které jsem navštívil, byla Anglesey Abbey, panství na severovýchod od Cambridge. Jeho majitelem je rodina Fairhavenů a i přesto, že v části usedlosti bydlí, je její většina dostupná návštěvníkům. Celé panství je spravováno organizací National Trust a kromě sídla také čítá rozlehlé zahrady a mlýn.
Když napíšete „památky v okolí Cambridge“ do vyhledávače, jedna z top 20 lokalit je často americký vojenský hřbitov. Ten byl postaven na památku americkým vojákům, kteří bojovali během druhé světové války, a je vystavěn ve stylu hřbitovů známých z amerických filmů.
Letní Cambridge
Cambridge má v období mimo trimestr úplně jiného ducha. Méně lidí, klidnější cesty a více volných stojanů na kola, to jsou věci těžko představitelné pro někoho, kdo v Cambridge pobývá pouze během trimestrů. Nicméně během léta mohla Cambridge nabídnout ještě jednu neobvyklou (alespoň dle mého názoru) věc, a to festivaly. Navštívil jsem tři, The Big Weekend, Cambridgeský thajský festival a Oktoberfest, ale nepřekvapilo by mě, kdyby se jich konalo ještě více. Všechny festivaly dávají možnost místním lidem užít si zábavu bez příliš studentů.
Letní Londýn
Jelikož je Cambridge jen hodinu od Londýna, nemohl jsem odolat a musel jsem navštívit jedno z mých nejoblíbenějších hlavních měst. Zaprvé jsem se tak mohl potkat s několika mými kamarády, z nichž někteří měli letní stáž v Londýně a někteří v něm začali pracovat. K tomu jsem navštívil pár nových míst jako například vnitřek Buckinghamského paláce, zahrady Kensingtonského paláce, Britské muzeum a také jsem viděl českou ambasádu v Londýně. Nakonec jsem se také zašel podívat na karneval v Notting Hillu. Jedná se o karneval v ulicích v karibském stylu, takže tam bylo plno pochodujících kapel a lidí v oblečení jamajského stylu. Naneštěstí většinu dne propršelo, a tak jsme s kamarádem na karnevalu pobyli jen chvíli a potom jsme zašli do ještě jednoho muzea, tentokrát Victoria and Albert Museum, přičemž celý den jsme zakončili v kavárně s deskovými hrami.
Proč jsem zůstal?
A proč jsem v Cambridge zůstával přes léto? Povedlo se mi tam najít stáž. Ta se uskutečnila v jedné ze skupin katedry chemie a jejím cílem bylo testování sloučenin pojících se na monomerní amyloid-β jakožto součást výzkumu Alzheimerovy choroby. A jak úspěšný je ten výzkum? Tak za prvé postavili zcela novou budovu vedle budovy chemické katedry speciálně pro skupiny zabývající se studiem neurodegenerativních chorob jako je ta Alzheimerova. Za druhé se nedávno ve světových médiích, včetně těch českých, objevil článek o vlivu cholesterolu na Alzheimerovu chorobu a skupina, ve které jsem pracoval, v něm byla zmíněna. Takže jsem měl opravdu štěstí se do takovéto špičkové skupiny dostat a získat tak zkušenosti z oblasti biologické chemie a biofyziky. A odnesl jsem si ještě jednu věc navíc, a to uvědomění si, že syntetická chemie a s ní spojené reakce jsou to, co si opravdu užívám a čemu bych se chtěl dále věnovat.
Tím se dostávám na konec tohoto článku. Moje léto bylo plné zajímavého a důležitého výzkumu, ale ne jenom toho. Poznal jsem Cambridge v jiném světle, plnou různých festivalů, a využil jsem pobytu v Anglii v období pouhých deseti týdnů v roce, kdy je veřejnosti zpřístupněn Buckinghamský palác. A tak na jednu stranu jsem opět poznal Cambridge o trochu více, ale na druhou stranu o to těžší bude na konci roku říci sbohem.
2024 © THE KELLNER FAMILY FOUNDATION