07. 03. 2016
2 minuty čtení
Co je všechny spojuje? Káva - blahodárný nápoj, po kterém je člověk produktivnější, pozornější, a práce mu jde mnohem lépe od ruky. I filmové či seriálové zobrazení uvedených profesí není úplné bez šálku či kelímku kávy.
Z pohledu IT sahá význam kávy hluboko k průkopníkům informatiky: i Alan Turing si pečlivě chránil svůj hrníček na kávu tím, že ho přivázal k radiátoru. Ale proč takto lpět na kávě? Většina programátorů se často dostane do bodu, kdy začne přemýšlet nad projekty, které by se mohly udělat; a čím více zkušeností v poli, tím více nápadů – problémem je omezení času, které zůstává na stejné úrovni. Přidejme si k tomu navíc nutnost starat se sám o sebe, jíst, chodit ven, učit se, apod. a onen programátor se ocitne v ohromných kleštích času. Káva je v tomto případě zázračný elixír, který umožní jakoukoliv volnou minutu změnit v kaskádu úspěšného programování – a z 24h dne se rázem stane 26h+ den plný produktivity. A pak není divu, že mají všichni programátoři pověst oněch „strojů, které mění kofein v řádky kódu“. Přístup je to vskutku efektivní.
Co ale se spánkem, když je člověk v kávovém ráji? Jako programátorovi se mi často stane, že den má zkrátka málo hodin na produktivní spánek – a tak se uchyluji k alternativním postupům. Podle spousty výzkumů potřebuje zdravý jedinec minimálně 7 hodin spánku, ovšem pokud je potřeba dokončit nějaký projekt, není ani zdaleka možné tolik hodin obětovat spánku. (A navíc se nedá usnout, častokrát je mysl natolik zaneprázdněná přemýšlením o různých banán implementacích problémů, že se často vůbec člověk nevyspí.) Systém all-nighterů (tzv. „celonočáků“) se dá krásně zkombinovat se systémem powernaps, což jsou 20min spánkové intervaly. Pokud člověk dodrží několika hodinové rozestupy, dá se takto na několik dní v kuse přejít na polyfázový spánek, tedy spánek rozdělený do více než dvou sekcí. Tělo a mysl si ovšem poté vyberou spánkový deficit a člověk snadno naspí více než 12 hodin v kuse. Jedná se však o naprosto úžasný systém toho, jak docílit extrémní produktivity v časovém rozpětí několika dnů.
A proč nepravidelně přecházím na onen polyfázový režim? Univerzita a práce si samy o sobě zaberou poměrně velkou část dne, a pokud moje mysl cítí potřebu udělat práci na nějakém jiném projektu, musím si někde nějak udělat místo. Častokrát se tak stává, že důležité věci a e-maily vytvářím ve 4 hodiny ráno – příkladem jsou úpravy různých webových stránek, implementace dobrovolných cvičení z algoritmů, přihlášky k různým stážím (např. Skyscanner), či dokonce psaní tohoto článku pro blog Nadace The Kellner Family Foundation.
Káva a polyfázový spánek jsou mocnými spojenci, ale stejně jako oheň se mohou stát největšími nepřáteli.
2024 © THE KELLNER FAMILY FOUNDATION