01. 03. 2015
2 minuty čtení
Zvláštní je především to, jak rychle čas ubíhá, mnohem rychleji než na střední škole – člověk není zaneprázdněn jen univerzitními povinnostmi, ale také základní mírou socializace, a samozřejmě nutností sám si pro sebe vařit a udržovat pokoj v uklizeném stavu – a tento list by se mohl bez problému rozšířit o práci, dobrovolnictví, účast v univerzitních experimentech, či programování „jen tak pro radost“. Připočítejme 20 minut cesty na campus, a je ihned postaráno o náplň dne. Podle několika známých z vyšších ročníků a několika těch, co si dělají Ph.D, není první rok ani zdaleka ten nejtěžší. Jak tedy „vypustit“, trochu si odpočinout od povinností, a nabrat mentální sílu? I přes to, že je Glasgow čtvrté největší město ve Velké Británii, se dá najít nespočet míst, kde se člověk může skrýt před zraky světa a nabrat síly. Univerzitní campus je na jihu obklopen Kelvingrove Park, který je velikostně srovnatelný s rozlohou campusu University of Glasgow, ba možná o trochu větší. Jeho středem prochází menší řeka Kelvin. I přes nepřízeň počasí i malá procházka po stezce okolo řeky poskytne týdenní dávku čerstvého vzduchu a styku s přírodou, jelikož se proti proudu člověk dostane poblíž další zelené plochy – Botanic Gardens. Díky terénnímu profilu Glasgow je řeka Kelvin zanořena v malém údolíčku, a proto stezka okolo ní dokáže člověku ukázat jeho cestu na Univerzitu z poněkud jiného úhlu – jako příklad slouží most, přes který denně chodím na campus. Ten má zábradlí ze světlého pískovce, ovšem až donedávna jsem netušil, že samotná konstrukce viditelná z jiného úhlu je z pískovce červeného. I taková malá překvapení a objevy dokáží zvednout člověku náladu a zlepšit celý den. Stezka samotná vede ještě pod třemi dalšími mosty, a pokaždé mě nepřestávají překvapovat malé detaily jejich konstrukce; stezka mohla vést i pod čtvrtým mostem, z toho však zbyly jenom dvě nájezdové rampy a část pilíře – další detail, který člověka přivede na jiné myšlenky, než jen na látku z přednášek.
Studium Computing Science slibně pokračuje – postupně se dostáváme k mnohem zajímavějším tématům, než základy programování: jako příklad slouží studium strojového kódu, součástek, na kterých dnešní počítače fungují, či optimalizace kódu pro extrémně náročné výpočty. Matematika nabízí studium 3D vektorů či pokročilé integrace a diferenciace, a Business se zabývá studiem marketingu – tématem, které se zabývá psychologií kupujících, prodávajících, firem, ba dokonce všemi články od výroby k prodeji produktu.
S pomalu, ale jistě se přelamujícím druhým semestrem se všichni začínají shánět po ubytování na příští rok a po práci na léto, a to je teprve konec února. Osobně se také těším na to, jaké počasí nám Glasgow na jaro naservíruje.
2024 © THE KELLNER FAMILY FOUNDATION