Pojem času se mezi Oxfordem a Prahou vůbec nějak rozmazává. Nemám ovšem na mysli rozdíl časových pásem, který je sice znatelný, ale zanedbatelný. Myslím tím rozdíl v průběhu jednotlivých ročních dob. Zatímco v Česku v půlce února nastala sněhová kalamita, tady voněly různé okrasné stromy, některé z nich již v plném květu. Výsledkem je, že tady můj kabát zůstává povětšinou na věšáku a že se nacházím v poněkud schizofrenním stavu, když dojde na představy o skutečném ročním období. Tak či tak musím s potěšením konstatovat, že místní počasí není zdaleka tak hrozné, jak se traduje.
Mezi mé oblíbené předměty nadále patří spíše abstraktnější disciplíny, nicméně vyvodit Keplerovy zákony bylo zkrátka osobní povinností. Z Newtonových zákonů to ostatně jde snadno, nutno však podotknout, že Kepler se svými závěry přišel téměř sto let před Newtonem. Vedle orbitů planet však postupně objevuji například i oběžné dráhy v teorii grup, která nahradila v půlce termu lineární algebru a stala se mým novým oblíbeným předmětem.
V tomto trimestru také vytváříme IT projekty v jazyce Matlab a Sage, v nichž se setkávám s bizarními koncepty kolmosti mnohočlenů nebo s okruhy, matematickými strukturami, které se podobají grupám. Ačkoli pod prací matematiků si většina z nás představí popsanou tabuli nebo myšlenkovou mapu, počítače dnes v matematice hrají důležitou roli, především v aplikovaných oblastech. Matlab v porovnání s jinými jazyky dělá věci tak trochu svérázně, a tak je na první pohled jasné, k čemu byl od začátku navržen.
Kromě spousty matematiky si hledím najít alespoň nějaký čas na humanitní stránku věci, a proto se každou středu odpoledne vydávám na druhý konec města do Exam School na přednášky obecné filozofie. Rozdíl mezi přednáškami matematiky a filozofie je propastný. Přednášející se nebojí ani tak strašidelných témat jako duchové nebo nemrtví, zejména na přednáškách, jež se zabývají tělem a myslí. Četba je ještě zajímavější než přednášky, a tak se po večerech probírám knihami o filosofii matematiky.
Druhý trimestr zkrátka probíhá hladce. Poté co jsem v prvním trimestru nabyl tolik potřebné zkušenosti, mohu nyní účinně organizovat svůj čas. Výsledkem je, že všechno běží jako na drátkách a že zde čas tolik letí.
2024 © THE KELLNER FAMILY FOUNDATION