Renáta Kellnerová
Dáváte v absolutních částkách nejvíce ze všech českých charit. Když se podíváte zpět, co vás na tom těší nejvíc?
To, že vidím dobré výsledky, to, že naše podpora inspiruje i další lidi. Dám vám příklad: učitelé na Open Gate nemají v soukromém českém školství nejvyšší platy, a přesto svoji práci dělají na víc než na 100 %. Musí v jedné třídě zvládnout učit děti z různých sociálních vrstev, kdy polovina studentů nemá podporu rodiny, protože buď žádnou rodinu nemá, nebo jejich rodiče, respektive zákonní zástupci, nemají prostředky, aby za nimi do Open Gate i jen přijeli. A vedle toho u nás studují děti z dobře situovaných rodin. A co je opravdu důležité, jejich rodiče to berou jako benefit naší školy, že všechny tyto děti studují společně. A pro učitele to není jednoduchá práce, a přesto u nás učitelé zůstávají, protože cítí odpovědnost, vnímají ve své práci vyšší poslání než „jen" učit konkrétní předmět. Musejí našim studentům předat mnohem víc než „pouze" akademické znalosti. A mají výsledky: vloni nám odmaturovalo šest studentů s průměrem IB přes 40, což je nadprůměr. Tak tohle je to, co mne těší nejvíc.
Jak se bude vaše charitativní a filantropická činnost dál vyvíjet?
Myslím, že se jí s manželem budeme věnovat stále intenzivněji, protože teď aktuálně přemýšlíme, zda a jak rozšířit naše nadační programy. V létě máme setkání s našimi univerzitními stipendisty, tak uvidíme, jaká inspirace na další projekty tam vznikne. I když jedna věc jsou naše plány a nápady a druhá je pak tuzemská realita. Třeba u projektu rozšíření Open Gate čekáme už dva roky na všechna povolení a je to upřímně řečeno šílené, kdo všechno má chuť věci kazit a komplikovat.
Byznys PPF už dávno není jen český, je mezinárodní, celosvětový. Cítíte ale nějaký sentiment a závazek - ve věcech charity - k Česku?
Samozřejmě. A nejen ve věcech charity! My v Česku žijeme, není nám lhostejné, co se tu děje, jsme čeští patrioti se vším všudy. Ale máte pravdu, že tím, že je PPF světová firma, platí, že pomáhá i v zemích, kde dělá byznys. Home Credit má například v Rusku program studijních stipendií pro děti z chudých rodin nebo v Číně teď sponzoruje vznik letecké záchranné služby v Šanghaji. Ve Vietnamu tradičně přispíváme zejména po živelních pohromách lidem na nové vybavení domácností atd. Ale to jsou věci mimo naši nadaci: KFF působí skutečně jen doma v České republice.
Také vás v Karibiku, kde máte majetek, postihl hurikán Irma. Můžete uvést jak?
Irma nás zasáhla především emocionálně. Samozřejmě že máme zničené nemovitosti, ale ta totální destrukce celého ostrova… Vzpomněla jsem si na fotky po atomové bombě. Hned jak to šlo, jsme tam s manželem letěli a to, co jsme viděli, byla úplná zkáza, bylo strašné vidět individuální lidské tragédie, zdevastovanou přírodu, mrtvá zvířata, zničenou komplet infrastrukturu, to ani neumím popsat slovy… Ale ostrované nejsou zlomení. Koukají se vpřed.
Podpoříte nějak lidi, kteří tam žijí?
Místní obyvatelé neměli mnoho předtím, ale teď nemají nic a považujeme za přirozené jim pomoci. Přivezli jsme tam hned v první vlně letecky dvě tuny potravin, léků a nejnutnějších věcí. Z Portotika jsme - hned jak to bylo možné - vypravili loď, která ostrovanům přivezla stovky lednic, generátorů, motorové pily, stavební materiál, dřevo, prostě všechno, co je potřeba k obnově. A budeme pomáhat dál. Pomáhat lidem se tam bude muset ještě hodně moc.
2025 © THE KELLNER FAMILY FOUNDATION