Zasévání jilmových semínek

Nebudu vám široce popisovat to, co je jasné: studium na Yale University je úžasné. Výuka, lidé, prostředí, možnosti dosahují úžasné úrovně.

Určitě se k nim vyjádřím v budoucích příspěvcích, přestože v obecných rysech jsou vlastně velmi podobné loňským Markovým zápiskům.

Teď se ale chci soustředit na jednu svou volnočasovou aktivitu, kterou považuji za extrémně užitečnou: konzultanství ve studentské mikrofinanční organizaci Elmseed Enterprise Fund.
Na úvod trochu historie. Elmseed byl založen v dubnu 2001 se základním kapitálem USD 20 000 jako první studentská organizace pro poskytování mikropůjček, konceptu vyzkoušeného v rozvojovém světě, malým podnikatelům v oblasti New Haven. (New Haven se jinak zve též Elm City či město jilmů; název „Elmseed“ vychází z tohoto pseudonymu.) O deset let později se jedná o společnost s výrazně propracovanou strukturou a strategií, která pomohla utvářet a rozvíjet několik úspěšných podnikatelských záměrů, např. tiskárnu Ready4Print bratří Reavesových či dopravní firmu Antoine Scotta. Cíl tohoto semestru: poskytnout deset kvalitních, bezpečných a udržitelných půjček, které významně pomohou místním podnikatelům v rozvoji. Zatím to vypadá, že se nám zadaří.

Jak to děláme? Část úspěchu tkví v jasném rozdělení zodpovědnosti mezi šest oddělení, každé z nichž je vedené dvěma ko-direktory. Oddělení Client Recruitment se stará o nábor klientů, Client Services o poskytování poradenských služeb ve výuce i konzultantských vztazích, Spanish Outreach leží na pomezí a poskytuje spojení k silné španělsky hovořící komunitě, Finance se věnuje dennodennímu běhu Elmseedu a poskytování mikropůjček, Development shání externí finanční podporu pro rozšiřování programu mikropůjček, a Strategy provádí „interní poradenství“ pro Elmseed samotný – tj. stanovuje cíle, pravidla pro poskytování půjček apod. Nad těmito odděleními stojí nejen CEO a COO, ale také Board of Directors – výkonná rada, která musí schválit každý návrh na poskytnutí půjčky. Složité? A to jsem ani nešel do detailů! Šlape to ale jako hodinový strojek.


Zprava Jared (CEO), Ginger (Client Servis Co-Director), já, Noam (Strategy Co-Director) a Deb

Co jsem já za kolečko? Po neobvykle selektivním výběrovém řízení – Elmseed každý semestr odmítne zhruba polovinu uchazečů, kteří všichni již prošli sítem často několika velmi vybíravých univerzit – mne přijalo oddělení Client Services. Postupně jsem na svou zodpovědnost získal čtyři klientky, pro něž poskytuji s konzultantem-partnerem poradenství. Nejedná se o osobní poradenství (tedy žádné Partners for Life či OVB) – vlastně se, smím-li se takto nactiutrhat, spíše jedná o „mikro-McKinsey“, tedy poradenství podnikové.

K objasnění toho, co míním, použiji konkrétní příklad ze své praxe. Tento pátek jsem se například poprvé sešel s Fredinou, svobodnou matkou, jejíž kosmetické schopnosti lákají klienty až k prahu jejích dveří. Za hodinu jsme rozebrali její plán na založení nového kosmetického salonu a došli jsme k závěru, že ze všeho nejvíc teď potřebuje půjčku na přenosné vybavení, se kterým by mohla smluveně dojíždět na svatby a jiné „kosmeticky náročné“ události; tím bude pro tuto chvíli moci eliminovat fixní náklady nájmu prostorů salonu a soustředí svou energii na vytváření zisku. Je to nejlepší řešení? Možná ne; opravdový konzultant z McKinsey by asi dosáhl mnohem větší optimalizace. Rozhodně jsme ale přenesli Fredinin podnikatelský plán do reálnější, dříve ziskové roviny. V dalším měsíci budeme pracovat na vytvoření podkladů pro žádost o mikropůjčku; jsem přesvědčen, že ta může pomoci rozjet byznys, který Fredině pomůže poskytnout svým třem dětem významně lepší výchozí pozici do života.

V osobě mé klientky se vlastně snoubí dvě věci, které Elmseed činí jedinečným. Jelikož její situace ji neumožňuje vybrat si normální bankovní půjčku, Elmseed je jediný, kdo jí může potenciálně kapitálově podpořit. Zároveň se jedná o půjčku s přímým dopadem na komunitu.
Pro Elmseed jsem v posledním týdnu dělal ještě další dvě věci. Tou první byla konference pro „networking“ bývalých a současných klientů. Společně se singapurskou spolužačkou Deb jsme zarezervovali místní Economic Development Center, zařídili účast tří profesorů z Yale School of Management a postarali se o hladký průběh večera. Druhá věc, která se nám podařila, je výhra USD 25 000 v soutěži Chase Community Giving; pro Elmseed a jeho misi hlasovalo po jemné PR kampani přes 1 700 lidí.

A abych nezapomněl, Elmseed je samozřejmě také společenská záležitost. V polovině října jsme vyjeli do zběsile krásné podzimní přírody na propůjčenou chatu u Guilfordu na jednodenní soustředění („retreat“), které nás alespoň na jednu sobotu vytrhlo z pracovní rutiny. V rámci dalšího seznamování mě loterie přidělila coby „mladšího sourozence“ (lil‘ sib) Kanaďance Sinye, která se shodou okolností právě stala novou provozní ředitelkou (COO) Elmseedu. (Se Sinye jsem byl nakupovat občerstvení pro zmiňovanou konferenci. Ukazuje se, že se mám o sýrech a pečivu ještě hodně co učit. Na druhou stranu, cuisine je vedle konzultantsví její druhou vášní, takže je její náskok pochopitelný.)

Takže, abych shrnul. Moje činnost pro Elmseed je neobyčejně různorodá, ale vždy praktická. Přestože se jedná o značnou zodpovědnost, získávám pocit odvedení práce, která má skutečný dopad. A zároveň se jedná o kruh přátel, na které se můžu kdykoli obrátit.

Když lidé říkají, že studium v zahraničí nabízí víc než jen špičkové akademické vzdělání, mají na mysli přesně toto. Jak zpívá naše poněkud přeslazené propagační video, „that’s why I chose Yale“.

Zprava Jared (CEO), Ginger (Client Servis Co-Director), já, Noam (Strategy Co-Director) a Deb