10. 11. 2009
2 minuty čtení
Asi jako každý budoucí prvák (tady se jim říká „freshers") jsem měl před odjezdem z mnoha věcí obavy, nicméně záhy se ukázalo, že byly alespoň prozatím zcela zbytečné. Univerzita se snaží nově nastupujícím studentům začátek jejich pobytu pokud možno co nejvíce ulehčit. Již během září jsem dostával do poštovní schránky nespočet brožur, letáků a příruček, vysvětlujících všechno od systému výuky až po způsob fungování školní jídelny. Na druhou stranu univerzita také předpokládá, že jste dospělý člověk, a tedy že si ty brožury nastudujete. Pokud to neuděláte, nikdo vám to podruhé vysvětlovat nebude.
První dva týdny školy by se daly stručně charakterizovat jako seznamovací. Pouze pro prváky samozřejmě, ostatní studenti mají běžný program. Úplně první týden dokonce studenti prvního ročníku ani nemají přednášky, za celý týden musejí do školy přijít pouze na jednu informativní přednášku na své fakultě. Mají tím pádem dostatek času zvyknout si na nové prostředí, zabydlet se na kolejích, zorientovat se ve „studentské vesnici" (najít prádelnu, jídelnu, supermarket, bankomat atd.) a v neposlední řadě se seznámit s lidmi okolo. To poslední celkem pochopitelně zabere asi nejvíce času.
První týden je také příležitostí plně se zapojit do univerzitního života. Zdejší studentská asociace (Guild of Students, o ní podrobněji v některém z příštích příspěvků) za tím účelem organizuje velké veletrhy studentských spolků a klubů, veletrhy pracovních nabídek pro studenty a samozřejmě také nezbytnou večerní zábavu. Kromě toho všeho se konají přijímací testy do univerzitních sportovních týmů, univerzitního orchestru, divadelního souboru, muzikálových představení a mnoho dalšího.
Ve druhém týdnu už běží přednášky podle běžného rozvrhu. Jsou nicméně převážně seznamovacího charakteru, profesoři představují studentům sebe i své předměty, řeší se spíše organizační záležitosti. Má to svůj dobrý důvod - školní kampus je obrovský a každá přednáška je v jiné budově. Všichni prváci tak celý týden tráví blouděním po kampusu s mapou v ruce a hledají jednotlivé přednáškové sály.
Od třetího týdne však končí veškerá legrace a výuka začíná naostro. Automaticky se očekává, že budete všude nejen včas, ale také připraven. Povinná četba a zadání esejů se hrnou za všech stran. Vůbec první esej jsem odevzdával již před týdnem, i když se zatím jednalo pouze o „cvičný", tj. neznámkovaný úkol. Všichni rychle zjišťujeme, že univerzitní studium nebude právě procházka růžovým sadem. To jsme ale ostatně všichni čekali.
Petr Bulka, student University of Birmingham, UK (mezinárodní studia a ekonomie)
Studium Petra Bulky na OPEN GATE i na University of Birmingham podporuje Nadace Educa.
2024 © THE KELLNER FAMILY FOUNDATION