20. 11. 2018
3 minuty čtení
Možná se ptáte, proč přestože studuji na univerzitě již třetím rokem, se teprve teď zamýšlím nad něčím, co lze považovat za velmi triviální téma. V životě se často orientujeme podle osobních rutin a zvyků, které nezpochybňujeme, pokud se neocitneme v situaci, kdy je z nějakého důvodu nelze dodržet. Podělím se s vámi o krátkou anekdotu, kdy jsem se v podobné situaci ocitl. Nedávno jsem, tak jako většina kolejních studentů, onemocněl studentskou chřipkou (aka fresher’s flu), nicméně kvůli extensivním přípravám Welcome Weeku a tudíž stresu, jsem na tom skončil hůř než v předchozích letech. Mojí první prioritou bylo zajistit efektivní metodu studia, kterou lze vykonávat z pohodlí mého studentského pokoje. Navzdory mým obavám celý proces byl velmi jednoduchý. Přednášky? Online podcasty. Otázky ohledně materiálů? Online videa a fóra. Knihy? PDF soubory. S rostoucím počtem on-line kurzů – dokonce i z Oxfordu, zdokonalení webových prohlížečů a digitalizace učebních materiálů, je prospekt on-line studia poměrně atraktivní. Lze tedy považovat online studium a tradiční univerzitní studium za rovnocenné metody vzdělávání? Rozhodně ne.
Podle mého názoru to není jako zdroj informací v čem univerzita vyniká v porovnání s jejími online ekvivalenty. Oblastí, ve které je bezpochybně lepší, a kterou mnoho studentů zanedbává, je možnost využití sociální sítě univerzity a jejích příležitostí. Ne každý student tuto možnost vyžije, nicméně tato platforma pro networking (jiný termín mě nenapadá) existuje a je velmi relevantní. Z mých zkušeností, když student studium považuje za běžnou každodenní práci a zaměřuje se pouze na přednášky, čtení a workshopy, zbavuje se nádherných příležitostí, které jsou k dispozici během cesty k finálnímu diplomu. Osobní kontakty a známosti jsou pravděpodobně nejdůležitějším faktorem pro úspěšnou zaměstnatelnost, a i s trochou osobní iniciativy univerzita nabízí celý balíček. Věřte mi, že mít příležitost pozvat svého profesora na kávu a probrat obsah přednášek, diskutovat o tom co se děje ve světě, nebo dokonce i sdílet osobní cíle a ambice, je něco, co online kurz v dnešní době rozhodně nenabídne. Je samozřejmostí, že toto není jedinou výhodou tradičního univerzitního studia. Právě když se socializujeme se studenty a akademiky z jiných oborů, například diskuze o ekonomii se studentem politologie, si začneme vytvářet představu o celkovém obraze a uvědomovat si míru propojení jednotlivých oborů. Schopnost propojit individuální znalosti z různých zaměření je základní charakteristikou excelentního studenta. A podle mého názoru je to přesně tato dovednost na čemž je založena podstata univerzity a v čem je neporovnatelná s podobnými online kurzy.
Stručně řečeno, studium na univerzitě je mnohem cennější než samostatné čtení knih, sledování videí nebo absolvování online kurzů. Nicméně do jaké míry to platí bezpochyby záleží na osobním úsilí. Podle mého názoru, pokud student není odhodlaný vyjít z osobní rutiny a dělat víc, než jsou minimální akademické požadavky, tak příležitosti univerzitního studia nelze naplno využít.
P.S. Blog doporučuji přečíst v anglickém jazyce.
2024 © THE KELLNER FAMILY FOUNDATION