23. 03. 2010
3 minuty čtení
Čas, který jsem ušetřil tím, že už nebloudím po kampusu jako během prvního trimestru, ale do poslední minuty využívám ke zvládnutí zvýšené pracovní zátěže. Ač to tak ze začátku roku nikomu nepřipadalo, naši vyučující nás vlastně šetřili, s čímž po vánočních prázdninách velmi rychle přestali. Tempo, kterým se látka na přednáškách probírá, se podstatně zrychlilo, a není tedy možné ani na chvíli ztratit pozornost. Navíc na každou přednášku v daném týdnu navazuje seminář, kde se o daném tématu s vyučujícím diskutuje ve skupině pouhých několika studentů. Pokud si tedy některý z nich nestihne přečíst povinnou četbu, může si být jistý, že se na to rychle přijde.
Mé předměty se od prvního trimestru příliš nezměnily. V politologické části svého programu dále studuji základy politologie, politickou ekonomii, mezinárodní vztahy a metody politologických věd. V ekonomické části pokračují moduly kvantitativní metody ekonomie a principy ekonomie, který se v tomto trimestru věnuje makroekonomii. Vzhledem k tomu, že studuji kombinovaný obor, je můj rozvrh skutečně nabitý. Na rozdíl od většiny ostatních studentů si tedy nemohu vybírat žádné externí předměty ani nemohu žádné předměty odebrat.
Kromě školy mne donedávna zaměstnávalo také hledání ubytování na příští rok. Univerzita přirozeně nemá dostatek ubytovacích kapacit pro všech svých 27 000 studentů, pročež je ubytování na kolejích vyhrazeno téměř výlučně studentům prvních ročníků. Každý rok v průběhu druhého trimestru si tedy studenti prvního ročníku hledají dům k pronájmu na další rok, obvykle společně s kamarády, které si do té doby našli na kolejích, jak tomu bylo i v mém případě. Měli jsme docela štěstí a k naší radosti jsme brzy našli šestipokojový dům ve výborném stavu, poměrně blízko univerzity, a za velmi nízký nájem. Příliš dlouho jsme tedy neváhali a před několika týdny podepsali smlouvu a složili zálohu.
Pro většinu prváků je to samozřejmě poprvé v životě, kdy si shánějí vlastní bydlení. Univerzita (především její studentská asociace) se nám tedy snažila poskytnout veškerou možnou podporu. Provozuje dokonce jakousi vlastní realitní kancelář, která studentům bezplatně se vším pomáhá. Organizovala přednášky, kde nám radili, podle čeho vybírat dům a na co si dávat pozor v nájemní smlouvě, jak vysoký je přiměřený nájem a mnoho dalšího. Kromě toho provozuje vlastní internetový katalog domů, jejichž správci mají od univerzity akreditaci, a jsou tedy prověření a důvěryhodní. Dokonce nám i zkontrolovali naši nájemní smlouvu, zda v ní není nějaký „háček“. S úlevou tedy mohu říci, že bydlení na příští rok mám zajištěné.
Abych toho neměl málo, snažím se také najít si nějakou relevantní praxi na dobu letních prázdnin. Zúčastnil jsem se již dvou veletrhů pracovních příležitostí pro studenty, které univerzita pravidelně organizuje. Bohužel ačkoliv studuji obor s obecně poměrně snadným pracovním uplatněním, nabídky praxí pro studenty prvních ročníků jsou velmi vzácné, drtivá většina firem nabízí programy pouze pro studenty druhých a třetích ročníků. I přesto se v tuto chvíli účastním několika výběrových řízení, tak snad alespoň jedno dopadne úspěšně.
Petr Bulka, student University of Birmingham, UK (mezinárodní studia a ekonomie)Studium Petra Bulky na OPEN GATE i na University of Birmingham podporuje Nadace Educa.
2024 © THE KELLNER FAMILY FOUNDATION