01. 07. 2014
2 minuty čtení
Tak to dopadá, když vašim spolubydlícím skončí zkoušky o týden dříve a ještě k tomu začne mistrovství světa ve fotbale. Kde jsem to přestal? Aha, tedy pokud máme ireducibilní Markovův řetězec, můžeme vyvodit, že.. “Góóól!”.
Zachránilo mne, až když se borci odebrali na patnáct minut do šaten. Až později jsem si nevěřícně uvědomil, že i já se pomalu blížím ke konci první poloviny svého současného studia a že čas na zdejší univerzitě plyne nadmíru rychle.
V letošním roce jsme měli mnoho pozoruhodných předmětů, nicméně bezkonkurenčně nejlepší byla ročníková esej. Esej? Matematik? Proč?! Tak nějak jsem zareagoval, když jsem se poprvé dozvěděl, že máme za úkol vytvořit desetistránkové veledílo na matematické téma dle vlastního výběru. V matematice totiž krása a elegance tkví ve stručnosti a deset stránek proto není úplně málo. Nakonec se ale ukázalo, že nejtěžší část celé eseje byl jako obvykle samotný výběr tématu.
V mém případě padla volba na projektivní geometrii, která zkoumá projektivní zobrazení. Jinými slovy, kam dopadne stín, posvítíme-li na daný předmět. Oproti klasické geometrii pracuje ta projektivní s tzv. body v nekonečnu - například v projektivní rovině pak mají průsečík i rovnoběžné přímky.
Esej byla překvapivě k nezaplacení, neboť kromě praxe se sázecím programem LaTeX jsme si vyzkoušeli i plánování dlouhodobého projektu. Hned po velikonočních prázdninách si pro nás totiž vedení univerzity přichystalo uzávěrku eseje a pět dalších zkoušek v průběhu jediného týdne, a tak byl důkladný plán opravdu potřeba.
Po zbytek třetího trimestru se na naší univerzitě nepřednáší, což skýtá prostor pro samostatné studium. Hlavní výhoda spočívá v tom, že ať už je člověk ranní ptáče nebo noční sova, může si svůj den naplánovat podle libosti. Sice chvíli trvá najít si ten optimální rozvrh, ale je až s podivem, kolik toho lze potom během jediného dne stihnout.
Důkladná příprava na letní zkouškové období je pak obzvláště důležitá - už proto, že pro pokračování ve čtyřletém oboru musí studenti dosáhnout určitých studijních výsledků a tak na známkách záleží více než jindy. Zkoušky už mám naštěstí za sebou, a tak zbývá jen zabalit všechny věci a trpělivě čekat, jak to dopadne.
Na závěr bych rád zmínil, že matematické řemeslo se umístilo na čele žebříčku nejlepších povolání CareerCast 2014. Tato skutečnost mne náležitě potěšila, neboť se zdá - že i přes všechny nesnáze, které matematika obnáší - jsem si nevybral až tak úplně špatně.
2024 © THE KELLNER FAMILY FOUNDATION