26. 02. 2016
2 minuty čtení
Pohled na St Andrews z West Sands.
Můj předmět se tento semestr jmenuje Kosmopolitismus a globální politika a v tomto semináři se zabýváme historickými a současnými debatami v kosmopolitismu a jejich efektem na globální dění. Ve své posledním eseji se zaměřím na hackerskou skupinu Anonymous a budu zkoumat, zdali se jejich veřejná prohlášení a praktiky shodují s ideologií kosmopolitismu. Zajímám o interakci mezi digitálními médii a společností a ve své poslední práci jsem si chtěl vyzkoušet něco netradičního – jako je například porovnání hackerských skupin s texty z antického Řecka.
Rok 2016 jsem začal s předsevzetím, že každé dva týdny přečtu novou knížku, která nemá nic společného s mým studiem. Jako první na řadě byla knížka Sheryl Sandberg, provozní ředitelky Facebooku, která se do češtiny překládá jako Lean In. Opřete se do toho. Kniha zkoumá, proč se ženy navzdory svým akademickým úspěchům nedostávají do vedení klíčových institucí a nabízí přesvědčivá a rozumná řešení, jak mohou plně využít svůj potenciál. Ačkoliv je kniha primárně věnována ženám, myslím si, že by se měla stát součástí doporučené četby všech studentů bez ohledu na pohlaví.
Minulý týden David Cameron potvrdil, že referendum o britském setrvání v Evropské unii se uskuteční 23. června (dva dny po mých promocích). I když nebritští studenti z EU nebudou v tomto referendu moci hlasovat, předpokládám, že se mnoho z nás zapojí do probíhající debaty ohledně výhod a nevýhod britského členství v EU, protože toto rozhodnutí bude mít i velký dopad na nás – studenty. Skotsko má ve světovém žebříčku nejlepších vysokých škol více univerzit v přepočtu na obyvatele než jakákoliv jiná země a v současné době studenti z EU neplatí na skotských univerzitách školné. To by se změnilo, pokud by se obyvatelé Spojeného království rozhodli opustit EU – v takovém případě by studenti ze zemí EU (včetně České republiky) museli za školné platit kolem £20,000 ročně (cca 700 000 Kč) a jenom málokdo by si mohl takovou částku dovolit. Otázkou navíc zůstává, zdali by Skotsko vůbec zůstalo součástí Spojeného království, pokud by Velká Británie opustila EU. Nicola Sturgeon, skotská ministerská předsedkyně, už oznámila, že Brexit by znamenal vyvolání druhého referenda ohledně skotské nezávislosti. Vypadá to, že mé poslední čtyři měsíce v St Andrews budou hodně zajímavé!
2025 © THE KELLNER FAMILY FOUNDATION