01. 03. 2013
2 minuty čtení
Po akademické stránce se toho příliš mnoho nezměnilo, i nadále máme dva typy předmětů. V první skupině se skutečně dokazuje (a to i věci, které jsou *zřejmé*, a bez použití metody kouk-nu-avidim). Ve druhé skupině se naopak odkazuje - "tohle platí, protože si to ukážeme příští rok".
K mým oblíbeným v tomto ohledu patří analýza (skupina první), protože získané poznatky stojí na pevných základech - a tak už dnes mohu například s klidem derivovat, bez nutnosti slepé důvěry ve vyšší autority.Kromě čistě matematických předmětů nabízí druhý semestr mimo jiné i trochu IT – kupříkladu matematické modelování softwarem Matlab či programování v jazyce Java. Tato zpestření jsou zajímavá už kvůli potenciálu numerických výpočtů v podání čtyřjádrového procesoru, nicméně na čistou matematiku v podobě tužky, papíru a koše nedám dopustit.
A tak se stane, že trávím většinu času v n-dimenzionálních prostorech, kde n je většinou alespoň sedmnáct (ale záleží případ od případu). Přesto se mi občas podaří povšimnout si okolního dění na kampusu – rozlehlé prostory naší univerzity přitahují o víkendech jednu konferenci za druhou. Příští týden nás třeba navštíví továrna na nápady TED a v únoru tady zase proběhl místní studentský festival One World Week. Ten si klade za cíl rozšířit povědomí a porozumění o různých světových kulturách mezi studenty, neboť kultura to jsou přeci brýle, přes které vnímáme okolní svět, a tak jako každé brýle i tyto zkreslují, jenže každé jinak.Následuje stručná kapesní příručka pro přežití ve vybraných kulturách a společnostech, ve které shrnuji své dosavadní zkušenosti.
Kultura britská. Tady existují dvě základní pravidla (čaj o páté se předpokládá jako samozřejmost). Zaprvé, je neuvěřitelně důležité umět mluvit o počasí a to alespoň deset minut. Můžete zmínit jak dnes krásně svítí sluníčko, že včera touhle dobou pršelo a loni dokonce sněžilo. Všechno se počítá. Zadruhé, a to zdůrazňuji, za žádnou cenu nesmíte předběhnout jedinou frontu. Britové vzhlížejí k úhledně srovnané skupině čekajících lidí jako k ideálu nejvyššího řádu. Tudíž jakmile uvidíte frontu, zařaďte se a spořádaně vyčkejte než přijdete na řadu. Pokud náhodou jen jdete kolem, tak se stejně zařaďte, pohovořte se sousedem (o počasí) a po deseti minutách se pomalu můžete opět vydat na cestu.
Kultura matematická. V první řadě je potřeba znát pilíře neboli matematickou mytologii. Sem patří například mýtus o stvoření světa „ ..a sedmého dne Bůh stvořil geometrii, aby si odpočinul“ nebo proslulý mýtus o matematickém Achilleovi (e na x), který statečně brání sličnou konstatní funkci proti derivacím a nakonec umírá rukou lstivého d/dy. Dále potřebujete znát spousty teorie, poněvadž bez spirální podobnosti to prostě nejde. Správný matematik si také vždy rád popovídá o nějakém důkazu nebo větě. A mimochodem, pokud už deset minut přemýšlíte, o čem se vlastně ostatní baví, nedělejte si starosti. Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se.
Sportu zdar!
2024 © THE KELLNER FAMILY FOUNDATION