19. 07. 2018
2 minuty čtení
Jako studenti, hledající ruch nočního života nebo přívětivou atmosféru místních kaváren, často zanedbáváme fakt, že Spojené království má řadu národních parků, jezer, pláží nebo jinak pozoruhodných scenérií. Ať už kvůli nedostatečným financím, časovému tlaku nebo prosté apatii, my jako studenti často neopouštíme blízké okolí městských oblastí, což se na některých odráží v podobě mentálního vysílení a poklesu produktivity. Během mých dvou let v pozici prezidenta Residents‘ Association jsem zjistil, že nejefektivnější forma relaxace je dosažitelná právě mimo tyto oblasti, tedy v přírodě bez městského ruchu. Tudíž jsem za účelem jak propagace duševního zdraví, tak ocenění nedoceněné stránky Anglie (již druhým ročníkem po závěrečných zkouškách) zorganizoval výlet do nejdeštivějšího (ale také možná nejkrásnějšího) koutu Spojeného království – Lake District.
Náš pronajatý minibus, doprovázen na britský standard nezvykle slunečným počasím, v ranních hodinách dorazil do malého městečka Bowness-on-Windermere, které se nachází hned vedle Windermere – největšího jezera Anglie. Lake District není malou lokalitou; obklopuje několik měst a vesniček s přibližně trojnásobným počtem návštěvníků co Praha. Perfektně spojuje kombinaci vzrušujících turistických tras, bezvadného výhledu a příležitostí k relaxaci. Navštívit celý národní park by pravděpodobně trvalo několik let, neboť i ty nejmenší vesnice nabízejí řadu úžasných vyhlídek a zajímavých přírodních památek. Z břehu je jezero Windermere bezpochyby nádherné, nicméně patnáctilibrový pronájem lodi tuto zkušenost promění v jedinečný zážitek. Pronajmout si osobní loď bych opravdu doporučil, každopádně levnější alternativy jsou také dostupné. Pro turisty s více volným časem je zde možnost osmnáctikilometrové lodní prohlídky celého jezera.
Myslím si, že oblasti jako Lake District umožnují nahlížet na britskou kulturu z jiné perspektivy, se kterou se každodenně nesetkáváme; od tradičně postavených domků a farem až po místní kuchyni, jako např. „fish and chips“ nebo lokálně chované jehněčí. V oblasti se také nachází řada zvláštních stromů pokrytých mincemi; bylo mi vysvětleno, že se jedná o stromy přání (wish trees), do kterých návštěvníci zarývají mince a doufají, že se jejich přání splní. Další zajímavá věc, na kterou je možné narazit, jsou básně obvykle vytesané do kamenných tabulek, napsané archaickou angličtinou anglickými básníky, kteří tuto oblast obývali v 19. století (Jezerní básníci). Tyto básně obvykle zahrnují témata náboženství a přírody, specificky ocenění krásy Jezerní oblasti.
Já jsem osobně na jednu takovou báseň narazil a raději ji ponechám v anglickém jazyce:
“Thou, Who hast given me eyes to see
And love this sight so fair,
Give me a heart to find out Thee,
And read Thee everywhere.” (Keble, 1819)
Slova „sight so fair“ perfektně vystihují Lake District a jeho krásu. Celý národní park je jedním z přírodních divů Spojeného království, a přestože je trochu z cesty, též jednodenní návštěva za to stoprocentně stojí.
2024 © THE KELLNER FAMILY FOUNDATION