28. 02. 2020
4 minuty čtení
Jedno téma o kterém nerada mluvím protože to většinou nemá cenu ani důvod, ale cítím potřebu objasnit (protože bydlím v zemi, která je silně ovlivněná nynější situací) je šíření koronaviru, COVID-19. Slyšela jsem a četla jsem o šílených historkách z Česka, o tom jak se v supermarketech vykupují potraviny, jak k časopisům přikládájí hygienické roušky jako dárek, o hrozných projevech rasismu na internetu i mimo a tak podobně. Tímto bych tedy chtěla odhalit některé mýty a ukázat vám, jak se s tím pobíjíme v Japonsku.
Za prvé se podívejme na některá fakta (nápověda: není to tak hrozné jak se zdá). Lidé kteří nejsou v důchodu či kojenci, mohou leda mít symptomy nachlazení či chřipky. Úmrtnost je nyní mezi 1 a 2%, což je sice vyšší než úmrtnost pro chřipku, ale stále o hodně nižší než pro SARS v roce 2003 (9.6%) a prasečí chřipku v roce 2009 (17.4%). Chřipka zabíjí po světě mnohem víc lidí, například mezi lety 2017 a 2018 chřipková sezóna ve Španělsku zabila 15 000 lidí. Vše se zdá mnohem horší než doopravdy je kvůli neustálé intenzivní pozornosti médií, která senzační situaci samozřejmě zveličují a především díky ní profitují. Mimochodem úmrtnost lidí pod 50 je méně než 0.4%. Jediný možný důvod k obavám je tedy snadná přenositelnost koronaviru, jelikož symptomy se dají lehce splést s obyčejnou chřipkou. Proto se tedy ani lidé nakažení koronavirem často nedají testovat - přesně kvůli tomu že si myslí že jsou třeba jen nachlazení.
Za druhé se podívejme jak situace vypadá v Japonsku. Japonské Ministerstvo zdravotnictví, práce a sociálních věcí zveřejnilo informaci, že díky zvýšenému užívání masek a umývání rukou doma i na veřejných místech se dramaticky snížil výzkyt běžného nachlazení i chřipky. Toto není překvapující pro zemi kde nošení masek je naprosto běžné například kvůli: a. tomu, že je člověk nemocný, tak nosí masku především ve vlacích a v práci, aby nenakazil ostatní; b. tomu, že člověk ví, že je chřipkové období a nechce se nechat nakazit; c. (bonusová odpověď) tomu, že je člověk líný se ten den líčit, tak si na sebe vezme masku, aby jim nebylo vidět do obličeje, a tak podobně. Nicméně oné masky které jsem viděla kolovat na českých sociálních sítích mají do efektivnosti hodně daleko. Nejvíce efektivní jsou samozřejmě vzduchotěsné masky, které těsně přilínají k obličeji a mají speciální vzduchový filtr, ale ty stejně nikdo nenosí. Stačí vícevrstvé přilnavé masky.
Kromě zvýšeného užívání masek se ale japonská vláda snaží take zabránit šíření virusu ve velkých skupinách lidí, což je pro šíření jakékkoliv nemoci ideálním místem. Proto vláda (silně) doporučuje uzavření škol a zrušení různých koncertů, divadelních představení a velkých eventů, kde by se viru šířilo snadno. Mnoho lidí kvůli tomu samozřejmě přijde o zábavu a v horších případech i o práci, ale je to jen na několik týdnů. Přeci jenom to dává smysl abychom se viru vyhnuli preventivně, než abychom trpěli následky. Japonsko je také extra opatrné kvůli letošní olympiádě…
Jedni z klíčových hráčů, kteří profitují z této krize jsou samozřejmě mainstreamová média. Tradiční média bohužel bojují bitvu o důvěryhodnost a relevanci. Proto je tato pandemie pro společnosti jako CNN, BBC, Al Jazeera, ale i TV Nova a podobné jako darem od boha. Ačkoli to může zmírnit poptávku po reklamách, přitahuje to také miliony nových diváků a posiluje kapacitu sítí poskytovat průběžné, rychlé, přesné (a příležitostně nadnešené) aktualizace o šíření nemoci. Tak proč toho nevyužít?
Dalším klíčovým hráčem jsou sociální média. Sociální média jsou neregulovaný kulový blesk. Od začátku epidemie COVID-19 v lednu způsobila všechny možné druhy dezinformací a konspiračních teorií, podněcovala strach a znepokojující úrovně sinofobie, stejně jako zuřící černý trh s maskami a jinými ochrannými prostředky. Pověsti o narušení dodavatelských řetězců vyvolaly paniku při nákupu od toaletního papíru po rýži. A co tu opět přilévá olej do ohně? Strach.
Jak tedy zastavit tuto paniku?
Nebe opravdu kvůli nachlazení, ehm tedy koronaviru, padat nebude. Tuto zprávu šiřte. Pokračujte se svým životem a každodenními činostmi se zdravým rozumem a soucitem, ne se strachem. Cestovní zákazy nejsou odpovědí, jak potvrdilo WHO, i když nepříliš hlasitě. Provádějte výstupní kontrolu na letištích a dopravních terminálech i při příjezdu. Pravidelně si myjte ruce, rozumě jezte a cvičte, jak vaše těla tak i vaši mysl. Bylo prokázáno, že strach snižuje imunitní systém člověka, takže čím více se bojíte, tím vyšší je šance nemoc - a tím myslím jakkoukoliv nemoc - chytit. Nedělejme to horší, než to musí být! Paranoia, nenávist a strach jsou tím skutečným virem.
2024 © THE KELLNER FAMILY FOUNDATION