Jak ve svém volnu občas pomáhám aneb virtuálně třeba do Demokratické republiky Kongo

Protože povídání o škole bylo, a ještě bude víc než dost, rozhodla jsem se, že vám tentokrát povím o své nové volnočasové aktivitě. Přece jen jsou tu letní prázdniny, a i když to v mém případě neznamená úplný oddych od univerzity (kvůli letní škole), volna je o něco víc.

Nedávno jsem se zapojila do dobrovolnického projektu Missing Maps, který byl založen v roce 2014 americkým a britským Červeným křížem, Lékaři bez hranic a humanitárním týmem OpenStreetMap. U nás v Česku Missing Maps oslavilo tento rok své první výročí. V rámci tohoto projektu pracovníci organizací, které iniciativu zakládaly, spolu s dobrovolníky pomáhají zpracovávat mapy oblastí, pro které mapy neexistují. Jedná se většinou o velmi odlehlá nebo těžce dostupná místa.

Zmapované oblasti slouží organizacím k lokalizaci obyvatel, ať už za účelem lékařské pomoci (vakcinace proti nemocem jako je ebola či malárie) nebo té rozvojové. Mapování funguje tak, že prostřednictvím OpenStreetMap zakreslujete rezidenční oblasti a silnice do satelitních snímků, čímž se vytváří mapa v různých editorech. To zní trochu složitě, ale IT fajnšmekr ani zeměpisec opravdu být nemusíte. Lajcky bych to popsala tak, že do fotky jako znáte např. z Google maps rovnou malujete tam, kde vidíte cestu.  Záleží ale vždy na zadání danou organizací a jejími požadavky či potřebami. Někdy je zapotřebí zmapovat například pouze jednotlivé budovy, někdy jen vesničky a silnice, které je spojují. Vždy se zadání odvíjí od účelu, pro který musí být mapa vytvořena. Úkoly jsou též řazeny podle urgentnosti. Organizace vždy k dané oblasti napíše, jak moc vytvoření mapy spěchá. U druhého obrázku třeba můžete vidět, že urgentnost je vysoká – „priority: high“. V projektu se pak můžeme setkat s případy, jako je například propuknutí eboly v Demokratické republice Kongo či rozšíření malárie v Kambodži, Mali nebo Zambii.  

V pomoci nejste rozhodně sami. Jednou za měsíc se koná Mapathon, neboli setkání dobrovolníků, kteří chtějí společně mapovat, anebo se to chtějí naučit. Probíhá poslední týden v měsíci a konají se tam školení o celém programu (jak mapovat v různých editorech, ale také jak validovat hotové oblasti). Nicméně mapovat se dá i z domova. Vlastně kdykoliv máte chviličku, můžete vytvořit mapku pro nějaký daný úsek, a tím pomoci humanitárním organizacím. Takže se třeba podíváte do malé vesničky v Demokratické republice Kongo, ve které znovu propukla ebola. Zmapujete v ní všechna obydlí a přístupové cesty a na dálku tak někomu třeba zachráníte život. Kdokoliv by se rád zapojil, stačí, aby se podíval na Facebookové stránky Missing Maps pro Česko & Slovensko. V této skupině se mimo jiné vždy zveřejňuje datum (poslední týden v měsíci) a místo Mapathonů. Takže když nebudu ve škole, na procházce s pejsky nebo v práci, buďte si jisti, že brouzdám nějakou vesnicí…na internetu. A kdo ví, třeba se mi jednou podaří pomoci i ze strany neziskové organizace.

 

Jak ve svém volnu občas pomáhám aneb virtuálně třeba do Demokratické republiky Kongo
Jak ve svém volnu občas pomáhám aneb virtuálně třeba do Demokratické republiky Kongo