17. 11. 2013
3 minuty čtení
Na začátku září se proto do našeho městečka sjeli významní akademici a profesionálové z celého světa, aby se připojili k oslavám a diskutovali se studenty a dalšími akademiky o výzvách, které naši společnost čekají v blízké budoucnosti. Byl to naprosto neskutečný zážitek mít tu možnost a na živo slyšet v jeden den osobnosti jako Judith Butler, Tim Berners-Lee nebo Hilary Clinton.
Jako student třetího ročníku už mám pouze dva předměty za semestr. Na jednu stranu to dává člověku obrovské množství volného času, které lze vyplnit všemožnými způsoby (preferovaným způsobem je čtení). Na stranu druhou to na člověka klade vysoké požadavky na sebekázeň, protože je neskutečně jednoduché celý týden nic nedělat, ale v takovém případě člověk nemá šanci orientovat se v učivu či správně argumentovat na seminářích. Jedním z mých předmětů je i IPT (International Political Theory), který se zaměřuje na normativní stránku mezinárodních politických teorií. I když to na první pohled může znít jako nudný předmět, máme skvělého profesora, který nám pomáhá aplikovat starší filozofické texty na konkrétní problémy současné společnosti jako je globální oteplování, humanitární intervence nebo práva pro homosexuály. Momentálně taky pracuji na eseji, která bude zkoumat filantropický kolonialismus západní civilizace skrze dobročinnost, charitu a rozvojovou pomoc.
Minule jsem zmiňoval, že jsem byl zvolen do vedení naší studentské unie jako Education Officer a mám na starosti studentskou reprezentaci v otázkách kvality výuky, dostupnosti studijních materiálů a koordinace studentských předsedů a třídních reprezentantů. Tento měsíc se nám povedlo prosadit zprůhlednění zpětné vazby, aby bylo snazší řešit problémy, které studenty trápí. Momentálně zrovna dokončuji dotazník ohledně naší univerzitní knihovny, který bude rozeslán všem studentům a pomůže nám lépe artikulovat požadavky studentů na prodloužení otevírací doby, dostupnost materiálů apod.
Letos mám na starosti také koordinaci dobročinných akcí na všech 10 studentských kolejích. Během léta se mi povedlo založit kolejní ligu, ve které jednotlivé koleje můžou získat body za vybírání peněz pro dobročinné účely, účast na sportovních turnajích a šetření zdroji energie. Kromě organizace několika mezi-kolejních turnajů bylo mým nejzvláštnějším zážitkem objednávání 3000 plných plechovek s pěnou na holení pro jednu z nejznámějších tradic naší univerzity, tzv. Raisin Monday Foam Fight. Zmíněnou pěnu na holení jsme pak prodávali na kolejích a díky tomu se nám povedlo vybrat více než £2000 na dobročinné účely. Za to jsem pak i dostal svoji kapku slávy, když se na moment objevila zmínka o této snaze i na BBC.
Raisin Monday Foam Fight
Kromě organizace dobročinných akcí pro ostatní jsem se také rozhodl v jedné z nich účastnit. V tomto lednu proto budu společně s dvěma kamarádkami stopovat celou cestu ze St Andrews do Berlína v rámci tzv. Race2Berlin (pokud si dobře pamatujete, loni jsem pomáhal organizovat podobnou akci – Race2Prague).
Takže jak zní odpověď na původní otázku? Volného času je v St Andrews spousta, ale pokud není vyplněn čtením nebo přípravou na semináře, tak je vyplněn běháním po studentské unii nebo organizováním dobročinných akcí. Díky tomu všemu jsem se v St Andrews ještě neměl šanci nudit a já bych tímto chtěl poděkovat Nadaci The Kellner Family Foundation, že mi umožňuje prožít všechny tyto úžasné zážitky.
2025 © THE KELLNER FAMILY FOUNDATION