08. 03. 2013
3 minuty čtení
V polovině ledna opět přišlo mnoho nových věcí. Nové předměty, noví lidé a hlavně nové zkušenosti. Jedna z nejlepších byl tradiční skotský ples. Univerzitní koleje zorganizovaly tento ples speciálně pro Grant House, dům, ve kterém jsem ubytovaná. Akce se konala v St. Leonard’s Hall, nejkrásnější historické budově v celém ubytovacím komplexu, který se jmenuje Pollock Halls. Celý večer začal úžasnou formální večeří. V České republice se většina lidí často nesetkává s tak zvanou „formal dinner“, ale jako student britské univerzity máte vícero příležitostí se zúčastnit této výjimečné události. Formální večeře bohužel bývají poměrně drahé, ale myslím si, že je to zkušenost, která stojí za to. Po jídle konečně začal ten pravý ples. Skotský ples se ukázal být úplně jiný než jakýkoli, na kterém jsem byla kdy dřív. Skoti pro tuto slavnostní příležitost vyměnili kalhoty za kilty a živá hudba se skládala především ze hry na dudy. Během tradičního skotského plesu se nesetkáte s ničím jako je polka, waltz, jive, valčík nebo cha-cha. Ve Skotsku se tančí ceilidh. Je to původně gaelský tradiční druh tance, který je doprovázen gaelskou folkovou hudbou. I když jste naprostý začátečník, jako většina studentů v Edinburghu, můžete se k zábavě směle přidat, protože skotská kapela obstarávající hudbu většinou před každým tancem vysvětlí kroky. Velmi živý skotský ples pro mě asi navždy zůstane nezapomenutelným a každému bych doporučila ho navštívit.
Podařilo se mi také uskutečnit můj první výlet mimo Edinburgh. Navštívila jsem the National Wallace Monument ve Stirlingu a Stirlingský hrad, viděla jsem jezero Menteith a několik dalších jezer, Monty Pythonův hrad a také kousek nádherné přírody ve Skotské vysočině. Na celém výletě nás doprovázel skvělý skotský průvodce, který nás seznamoval s velmi divokou skotskou historií a kulturou. I přes ne zcela přívětivé počasí, které je v zimě na vysočinách ve Skotsku, jsem si výlet moc užila a utvrdila se v přesvědčení, že musím jednou procestovat Skotsko a všechny jeho krásy.
Spolu s novými zkušenostmi a spoustou zábavy přišlo i hodně práce. Druhý semestr studia biologických věd se zdá být ještě nabitější než ten první. Opět mám tři předměty. První je pokračování chemie pro biology z prvního semestru. Druhý se jmenuje Molekuly, geny a buňky a jeho cílem je seznámit studenty s „menšími“ aspekty biologie, než kterými se zabýval předmět Původ a rozmanitost života v prvním semestru. Poslední předmět, který jsem si pro tento semestr vybrala je Medicinální biologie. Jak už název napovídá, zaměření tohoto předmětu je velmi široké. Díky tomu mám příležitost okusit různé oblasti biomedicíny a snad mi to i pomůže s rozhodováním o mém budoucím zaměření.
Druhý semestr přinesl i výzvy, které nemají se studiem nic společného. Tou nejdůležitější je zřejmě hledání bytu na příští akademický rok. Ideálně by takový byt měl být hezký a útulný, ne moc drahý, plně vybavený a k dispozici od září, ovšem ne na celý rok, protože jako studenti na léto odjíždíme. Také by se měl nacházet v centru, blízko univerzity, jinak řečeno v oblasti, kde zhruba 4000 dalších studentů hledá úplně stejný byt. Po nějakém čase jsem si zvykla kontrolovat minimálně tři internetové stránky s nabídkami bytů, následně chodit na jejich prohlídky a často skončit čekáním před prázdným bytem, protože nájemník nebo pronajímající agentura zapomněli na domluvenou schůzku. Naštěstí po několika rušných týdnech a rychlém rozhodování se mně a mým dvěma budoucím spolubydlícím z Lucemburska a Havaje podařilo najít hezký byt a podepsat nájemní smlouvu. Doufejme, že v tomto bytě strávíme příjemný a úspěšný příští rok.
Po jednom a půl semestru studia na univerzitě si uvědomuji, že se neučím pouze biologii, biomedicínu a chemii. Hodně se učím také o jiných kulturách, o samostatnosti a životě na vlastních nohách a vypořádávání se s nejrůznějšími novými výzvami. Tyto zkušenosti a dovednosti jsou pro budoucí soukromý i profesionální život bez pochyby neméně důležité než akademické vzdělání.
2024 © THE KELLNER FAMILY FOUNDATION