Konkrétně se jedná o pokus syntetizovat efektivnější deriváty látky zvané phenytoin, která se používá v medicíně pro svoji schopnost pomáhat pacientům při epileptických záchvatech. Možnost se na takovém projektu podílet mi poskytuje EUYSRA, studentská society (spolek, sdružení), které jsem členém téměř od počátku svého studia. Rád bych jí tedy zasvětil pár odstavců.
EUYSRA neboli University Young Scientific Researchers Association je studentský spolek, který má za cíl sdružovat studenty se zájmem o výzkum napříč všemi vědními obory. Každý týden je pořádána přednáška, kde některý z pracovníků univerzity přiblíží studentům svou práci, dosavadní výsledky, perspektivní cíle a podobně. Za zmínku stojí, že prezentace představují profesory nikoli jako učitele (jak je má většina studentů zafixované), ale jako vědce a pomáhají udělat si obrázek o jejich práci. Jedni přímo srší nadšením pro svůj obor, lehkou deziluzi vyvolá občasné přiznání druhých, že ve vyšších akademických funkcích jde z největší části o formality a shánění grantů.
Čím se ale EUYSRA zabývá především, je studentský výzkum. Society se skládá z osmi sekcí: biologie, chemie, fyzika, inženýrství, informatika, medicína, matematika a psychologie. Na začátku každého semestru se jednotlivé sekce pravidelně scházejí a diskutují návrhy různých výzkumných projektů. V této fázi se rozličné nápady účastníků postupně „filtrují“ – některé se ukáží jako neproveditelné, příliš nákladné nebo zdlouhavé. Těch zbylých se ujmou skupinky obvykle tří až šesti studentů, které začnou vše plánovat a sepisovat přihlášku o grant. To vyžaduje poměrně velkou míru týmové práce – kromě doladění všech detailů samotné výzkumné procedury je třeba sehnat profesora, který bude na projekt dohlížet, domluvit s vedoucími laboratoří či učeben zda a kdy bude možno je využívat, vypracovat rozpočet apod. Zde se obvykle poprvé doopravdy ukáže, jak jsou členové skupiny schopní a ochotní se na projektu podílet – různé personální obměny za pochodu tedy nejsou výjimkou. Pokud se vše podaří, následuje podání žádosti a prezentace před vedoucí komisí EUYSRA a profesorem dotyčného oboru. Jejím cílem je nastínit komisi náplň a cíl plánované práce a zodpovědět případné dotazy. Po prezentaci následuje udělení či neudělení grantu, z kterého se financují veškeré náklady s výzkumem spojené.
Pak už může práce začít. Po martyriu spojeném s formalitami, popisovanými v předchozím odstavci, jde o velkou úlevu – vše je vyřízeno, a konečně přichází čas na to, o co šlo vlastně od začátku. Práce je samozřejmě kompletně v režii samotných studentů, kteří musí sladit svůj rozvrh s rozvrhem přiděleného pracoviště, takže je časový rámec projektu velmi těžko předvídatelný, leckdy se táhne přes oba semestry. Během práce se však objevují první výsledky na jejichž základě se vytváří prostor pro další úpravy – členové skupiny tedy opět zapojují svou invenci, což je velmi motivující.
Po skončení projektu jsou výsledky zpracovány a přichází čas na jejich prezentaci. K tomu dává EUYSRA svým členům šanci pořádáním každoroční konference, kde dostanou prostor nejen skupiny do EUYSRA patřící, ale i studenti-výzkumníci mimo ni. Dveře jsou otevřené i jiným univerzitám – loňským účastníkům mj. z University of St. Andrews nebo University of Dundee se koncept EUYSRA zalíbil natolik, že sami obdobné societies po návratu založili.
Ačkoli EUYSRA funguje teprve od roku 2011, těší se velkému úspěchu. Má přes 250 členů, kteří již provedli několik desítek výzkumných projektů, a v roce 2014 byla Národní Studentskou Unií zvolena nejlepší univerzitní society ve Skotsku. Popřejme jí tedy do budoucna hodně dalších úspěchů a zapálených výzkumníků.
2024 © THE KELLNER FAMILY FOUNDATION