11. 11. 2010
3 minuty čtení
Ve Velké Británii obecně platí, že jestliže si chce student zajistit pokud možno co nejrychlejší kariérní postup po dokončení studia, musí na tom začít pracovat již dva roky před promocí. Zvláště v mém oboru je poměrně zásadní dostat se do některého z letních tréninkových programů (tzv. internships), které nabízí většina velkých firem. Počet volných míst je nicméně velmi omezený a konkurence je tak zcela vražedná, zvláště u těch nejpopulárnějších zaměstnavatelů. Zřejmě největší zájem je o praxe ve velké čtyřce auditorských firem (KPMG, PwC, Deloitte, Ernst&Young), těsně následované velkými bankami.
Uzávěrky výběrových řízení jsou ve většině firem již před Vánocemi, takže momentálně každý alespoň trochu ambiciózní student ekonomie jako o závod vyplňuje přihlášky, vylepšuje CV, píše motivační dopisy a luští online testy matematických schopností. Musím říci, že studovat na University of Birmingham je právě v tuto chvíli skutečně obrovskou výhodou. Mezi velkými zaměstnavateli ve finančním sektoru má UoB vynikající pověst, navíc si i letos udržela skvělá umístění v celostátních univerzitních žebříčcích – v mém oboru je jedenáctá, nechala za sebou mimojiné i UCL. O její absolventy je proto mezi zaměstnavateli velký zájem.
Rozhodně tedy nemám problém s vyhledáváním zamětnavatelů nabízejících internship programy – právě naopak. Denně dostávám několik e-mailů upozorňujících na zajímavé internship programy, stejně jako pozvánky na různá setkání se zaměstnavateli. Rozesílá je jak moje fakulta, tak i univerzitní kariérní centrum nebo studentské spolky, nemluvě o tom, že na kampusu stojí téměř každý den stan nějaké firmy, kde si studenti mohou nejen vzít informační brožuru a zástupci dané firmy se je snaží přesvědčit, aby se přihlásili právě do jejich internship programu.
Promluvit si přímo se zástupci firmy může být často velmi užitečné, a proto jsem se před týdnem zúčastnil celonárodního veletrhu pracovních příležitostí pro absolventy, který se letos konal na birminghamském výstavišti. Odnesl jsem si odtamtud (kromě několika kilogramů brožur a letáků) mnoho nových nápadů na firmy, které mají kvalitní internship programy, stejně jako spoustu rad a tipů přímo od zástupců velkých zaměstnavatelů na to, jak úspěšně projít výběrovým řízením.
Kromě toho se také aktivně snažím vylepšit svůj životopis – byl jsem vybrán do programu Enterprise Skills Series 2010, organizovaného univerzitním kariérním centrem. Jedná se o sérii osmi tříhodinových workshopů, během kterých se skupina cca dvaceti vybraných studentů učí dovednostem potřebným pro podnikání přímo od odborníků. Postupně se tak dozvídáme o základech firemního práva, daňového systému, marketingu, finančního plánování a mnoho dalšího. Kromě toho, že účast v takovém programu vypadá výborně na životopisu, na konci programu mají účastníci šanci získat finanční grant od birminghamského magistrátu na rozjezd vlastního podnikání.
Ve druhé ročníku na mne samozřejmě čeká také mnohem více práce se samotnými školními povinostmi, jen počet odevzdávaných prací je oproti loňsku téměř dvojnásobný. Volný čas jsem tedy letos ještě neměl opravdu žádný, rozhodně si na to však nestěžuji.
2024 © THE KELLNER FAMILY FOUNDATION