Na univerzitním kampusu to byla nečekaná událost – průzkumy odhadovaly těsné vítězství možnosti setrvat v EU a studenti a obecně mladí lidé hlasovali převážně pro setrvání, tudíž prostředí zde vůbec nenapovídalo, že by k vystoupení mohlo dojít. Následujícího dne ráno bylo mnoho mých kamarádů rozčarovaných, někteří nadávali na způsob vedení kampaně, jiní zpochybňovali samotné mechanismy demokracie. Britské univerzity se teď ocitly v nejisté situaci. Výměnné studentské programy jako Erasmus jsou nyní v ohrožení, stejně jako velká část financí pro vědu a výzkum, které přitékaly z Bruselu.
Referendum také ukázalo, jak rozdělená je Británie jako stát – pro setrvání hlasovalo Skotsko a Londýn, zatímco zbytek Anglie a Wales hlasoval pro odchod. Není pochyb o tom, že tento výsledek znovu rozdmýchá snahy Skotů o samostatnost a že si brzy prosadí další referendum. Trochu překvapivé je hlasování ve Walesu – přestože jde o jeden z nejchudších regionů Británie a putuje tam velké množství prostředků ze strukturálních fondů EU, hlasovali výrazně pro vystoupení.
Velký dopad bude mít referendum i na domácí politickou scénu. Většina ‘establishmentu‘, to jest předsedové a vedení všech velkých stran, silně podporovala setrvání. Premiér Cameron už oznámil svůj odchod a ve funkci zůstane jen na dobu několika měsíců, než se najde jeho nástupce. Tím se nejpravděpodobněji stane Boris Johnson, bývalý primátor Londýna a výrazná postava kampaně pro odchod z EU.
Přestože výsledek tohoto referenda vyvolává vášně a akciové i měnové trhy na zprávy reagovaly prudkými propady, nemyslím si, že ve výsledku dojde k velkým změnám. Evropská Unie nemá žádné funkční mechanismy pro odchod některého z členů – bude trvat roky, než britská vláda a EU dojednají podmínky odchodu. Tyto podmínky budou navíc podle mého názoru velice podobné současné situaci – Spojené království s největší pravděpodobností zůstane členem zóny volného obchodu a pohybu lidí a bude dále participovat na velkých evropských projektech. Osobně si myslím, že není vůbec zřejmé, že k odchodu nakonec dojde. Vyjednávání bude trvat několik let, a když si představíme situaci, kdy v roce 2021 bude na stole finální návrh vystoupení, pochybuji, že 5 let starý velice těsný výsledek referenda bude dostačující pro konečné rozhodnutí. Ať už to však dopadne jakkoliv, je nad všechny pochyby, že toto referendum je velice silnou zprávou pro EU a snad i impulzem pro tolik nutné unijní reformy.
2024 © THE KELLNER FAMILY FOUNDATION