Ve finále 16. ročníku Logické olympiády, do kterého se poprvé přihlásilo přes 100 tisíc soutěžících, si nejlépe vedli Richard Dobíšek, Vít Přibyl a Daniel Čief. Na půdě Poslanecké sněmovny řešilo logické úlohy finálového kola 192 chlapců a dívek. Do příštích let chystá organizátor soutěže novinku v podobě kategorie D pro dospělé.
zdroj: Novinky.cz
07. 12. 2023
3 minuty čtení
V pondělí 4. prosince se uskutečnilo finále soutěže Logická olympiáda, kterou pořádá Mensa Česko. Do soutěže se letos zaregistrovalo rekordních 101 296 chlapců a dívek z takřka 4000 mateřských, základních a středních škol z celého Česka. Po úspěšném absolvování online základního kola a krajských kol se do finále probojovalo celkem 195 dětí rozdělených do třech věkových kategorií.
Během celého dne 192 dorazivších finalistů řešilo různorodé logické úlohy. Po tradičním písemném a promítaném testu na ně čekaly dva nové moduly: úlohy s názvem Reaktory propojující verbální schopnosti s logickým myšlením, následně pak test zaměřený na prostorovou orientaci a logické myšlení.
Nejlépe se dařilo žákům z Prahy. Vítězem se v kategorii C, tj. střední školy, stal Richard Dobíšek z Mensa gymnázia, s testy v kategorii B (2. stupeň ZŠ) si nejlépe poradil Vít Přibyl z Gymnázia Špitálská a v nejmladší kategorii A (1. stupeň ZŠ) zvítězil Daniel Čief ze ZŠ Ke Kateřinkám.
„Ačkoli jsou všichni vítězové z pražských škol, na stupních vítězů je vidět, že nadaní logici jsou napříč celou naší republikou. Mezi letošními medailisty se objevují už tradiční jména soutěžících, kteří už zakusili dobré výsledky v krajských kolech nebo i ve finále. A objevují se i nová jména, za což jsme vždycky rádi,“ okomentovala výsledky koordinátorka soutěže Lucie Měchurová.
Kategorie A
1. Daniel Čief, ZŠ Ke Kateřinkám, Praha 4
2. Otakar Vintr, ZŠ Zlín-Malenovice
3. Jan Rumánek, ZŠ Donovalská, Praha 4
Kategorie B
1. Vít Přibyl, Gymnázium Špitálská, Praha 9
2. Dan Školař, ZŠ Březová
3. Matěj Kmínek, Gymnázium Česká, České Budějovice
Kategorie C
1. Richard Dobíšek, Mensa gymnázium, Praha 6
2. Lukáš Poul, Gymnázium B. Němcové, Hradec Králové
3. Martin Bryja, Gymnázium Kapitána Jaroše, Brno
Nejlepší řešitelé klání, které pomáhá vypátrat často i skryté talenty, si odnesli ceny v podobě deskových her a elektroniky, ti úplně nejlepší notebooky.
I letos byly generálními partnery Logické olympiády nadace rodiny Kellnerových a škola Open Gate v Babicích u Prahy. Soutěž rovněž podpořilo ministerstvo školství, společnost Albi, Asociace za lepší ICT řešení a řada dalších partnerů včetně mnoha krajů a měst. Mediálními partnery jsou Novinky a Právo.
„Na gymnáziu Open Gate máme hned několik studentů, kteří naši školu objevili právě díky Logické olympiádě. Pro mě osobně je vždy zážitek, když vidím děti, jak si lámou hlavu s náročnými úlohami a v přestávkách pak na chodbách nadšeně diskutují o tom, jestli našly správné řešení,“ sdělila Petra Dobešová, ředitelka školy Open Gate a členka správní rady Nadace The Kellner Family Foundation.
Petra Dobešová
členka správní rady
Budoucí kategorie pro dospělé
Pořadatelé z Mensy Česko chystají velkou novinku, a to spuštění Logické olympiády pro kategorii D, tedy dospělé. Ta by v budoucnu měla probíhat vždy s půlročním odstupem od soutěže pro děti a mládež. Mladí soutěžící z této kategorie však nebudou vyřazeni.
„Už několik let registrujeme poptávku po soutěži také pro dospělé. Letos jsme si vyzkoušeli, že s týmem dobrovolníků dokážeme zorganizovat soutěž pro více než sto tisíc lidí a máme tak kapacity spustit i tuto novou část, ve které se budou moct utkat nejen dospělí mezi sebou, ale také třeba rodiče s dětmi. Bude to takový mezigenerační souboj,“ poznamenala Měchurová s tím, že nová kategorie D nebude nijak věkově omezena.
2024 © THE KELLNER FAMILY FOUNDATION